OpenAI, uzņēmums, kas izstrādā ChatGPT, ir parakstījis līgumu par mākslīgā intelekta (MI) izmantošanu, lai palielinātu produktivitāti Apvienotās Karalistes sabiedriskajos pakalpojumos, paziņoja valdība.
Uzņēmuma un zinātnes departamenta parakstītais līgums varētu dot OpenAI piekļuvi valdības datiem un redzēt, kā tā programmatūra tiek izmantota izglītībā, aizsardzībā, drošībā un tieslietu sistēmā.
Tehnoloģiju sekretārs Pīters Kails sacīja, ka “MI būs būtiska pārmaiņu veicināšanā” Apvienotajā Karalistē un “ekonomikas izaugsmes veicināšanā”.
Leiboristu valdības dedzīgā MI ieviešana iepriekš ir kritizēta no aktīvistu puses, piemēram, mūziķu, kuri iebilst pret tā nelicencētu mūzikas izmantošanu.
Līgumā teikts, ka Apvienotā Karaliste un OpenAI varētu izstrādāt “informācijas apmaiņas programmu” un “izstrādās drošības pasākumus, kas aizsargā sabiedrību un atbalsta demokrātiskās vērtības”.
Tāpat teikts, ka tiks izpētītas investīcijas mākslīgā intelekta infrastruktūrā, kas parasti ietver datu centru – lielu datoru serveru banku, kas darbina mākslīgo intelektu – izveidi vai paplašināšanu.
Un OpenAI paplašinās savu Londonas biroju, kurā, kā apgalvo uzņēmums, pašlaik strādā vairāk nekā 100 cilvēku.
Šī apņemšanās ir nodomu paziņojums, nevis juridiski saistošs līgums, kurā izklāstīti Apvienotās Karalistes valdības un OpenAI partnerības mērķi.
OpenAI izpilddirektors Sems Altmans sacīja, ka plāns “nodrošinās labklājību visiem”.
“Mākslīgais intelekts ir galvenā tehnoloģija nācijas veidošanai, kas pārveidos ekonomiku un nodrošinās izaugsmi,” viņš piebilda.
Saskaņā ar valdības publicētajiem pārredzamības datiem Sems Altmans un Pīters Kails šī gada martā un aprīlī kopīgi vakariņoja.
Sadarbība varētu potenciāli atbrīvot “augsti kvalificētus valsts ierēdņus, lai tie varētu koncentrēties uz sarežģītajām situācijām, kas rodas vienā no miljona un kuras mākslīgajam intelektam varētu būt grūti risināt,” sacīja Dr. Gordons Flečers, pētniecības un inovāciju dekāna vietnieks Solfordas Universitātē.
Taču viņš teica, ka izaicinājums ir, vai to “patiešām var izdarīt caurspīdīgi un ētiski, ar minimālu datu apjomu, kas iegūts no sabiedrības”.
MI plāni
Vienošanās notiek laikā, kad Apvienotās Karalistes valdība meklē veidus, kā uzlabot Apvienotās Karalistes stagnējošo ekonomiku, kuras prognozes liecina par izaugsmi no 0,1% līdz 0,2% apmērā no aprīļa līdz jūnijam.
Janvārī premjerministrs Kīrs Stārmers paziņoja par “MI iespēju rīcības plānu”, kas paredzēts izaugsmes veicināšanai, un ko atbalstīja daudzi vadošie tehnoloģiju uzņēmumi.
Toreiz Tims Flegs, UKAI – tirdzniecības organizācijas, kas pārstāv Lielbritānijas MI uzņēmumus – galvenais operāciju vadītājs, sacīja, ka priekšlikumos ir “šaurs skatījums” uz nozares ieguldītājiem un pārāk liela uzmanība tiek pievērsta lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem.
Apvienotās Karalistes valdība ir skaidri pateikusi, ka ir atvērta ASV MI investīcijām, šogad noslēdzot līdzīgus līgumus ar OpenAI konkurentiem Google un Anthropic.
Tā paziņoja, ka tās OpenAI darījums “varētu nozīmēt, ka Apvienotajā Karalistē tiek izstrādātas pasauli mainošas MI tehnoloģijas, veicinot atklājumus, kas nodrošinās izaugsmi”.
Tas jau izmanto OpenAI modeļus mākslīgā intelekta darbinātu rīku komplektā, kas paredzēts civildienesta produktivitātes palielināšanai un ko dēvē par “Humphrey”.
Ģeneratīvā mākslīgā intelekta programmatūra, piemēram, OpenAI ChatGPT, var ģenerēt tekstu, attēlus, video un mūziku no lietotāju norādījumiem.
Tehnoloģija to dara, pamatojoties uz datiem no grāmatām, fotoattēliem, filmu materiāliem un dziesmām, radot jautājumus par iespējamu autortiesību pārkāpumu vai to, vai dati ir izmantoti ar atļauju.
Tehnoloģija ir nonākusi arī kritikas krustugunīs par nepatiesas informācijas vai sliktu padomu sniegšanu, pamatojoties uz norādījumiem.