UniCredit direktoru padome ir paziņojusi par sava Banco BPM piedāvājuma atsaukšanu pēc vairāku mēnešu sarunām un Itālijas valdības iejaukšanās.
Bankas pamatojums lēmumam izstāties ir Itālijas valdības īstenotais tā sauktais zelta varas likums, ko pieprasīja Banco BPM vadība. Zelta vara ir instruments, ar kuru izņēmuma gadījumos valsts vadība var faktiski noteikt vai pat aizliegt tirgus darījumu.
Saskaņā ar UniCredit teikto, šis instruments būtu padarījis neiespējamu sarunu pabeigšanu piedāvājumam noteiktajā termiņā, liedzot Banco akcionāriem iespēju piedalīties dialogā, kas parasti notiek piedāvājuma periodā, lai izprastu pārņemšanas radīto vērtību un noteiktu nosacījumus, kas būtu pieņemami virzībai uz priekšu.
“Lai gan mēs atzinīgi vērtējam ievērojamo progresu, kas panākts ar TAR (Reģionālajām administratīvajām tiesām), ES Konkurences ģenerāldirektorātu un Itālijas valdību, zelta enerģijas jautājuma galīgās risināšanas termiņš ir krietni ilgāks par mūsu piedāvājuma termiņa beigām, kā arī par CONSOB šodien pieņemto lēmumu par apturēšanu,” teikts paziņojumā, kurā UniCredit paziņoja par piedāvājuma atsaukšanu.
“Piedāvājuma procesu ir ietekmējusi BPM augstākās vadības neatlaidīgi piesauktā “zelta spēka klauzula”, kas ir liedzis UniCredit iesaistīties dialogā ar BPM akcionāriem tādā veidā, kā to būtu ļāvis parasts piedāvājuma process,” tālāk raksta grupa.
“Šī ir neizmantota iespēja ne tikai BPM ieinteresētajām personām, bet arī Itālijas uzņēmējdarbības kopienai un ekonomikai kopumā. UniCredit joprojām ir pārliecināts, ka Itālijas banku sektora konsolidācija nāks par labu gan valstij, gan Eiropai kopumā,” secina piezīme.
Tajā pašā laikā UniCredit ir uzsākusi Eiropas banku peļņas sezonu ar izcilu sniegumu, pārsniedzot analītiķu cerības un paaugstinot gada prognozes, pateicoties spēcīgiem pamatieņēmumiem un nevainojamai aktīvu kvalitātei.
Milānā bāzētais aizdevējs 2025. gada otrajā ceturksnī sasniedza rekordlielu tīro peļņu 3,3 miljardu eiro apmērā, tādējādi palielinot tā pirmā pusgada peļņu līdz 6,1 miljardam eiro.
Peļņa uz vienu akciju pieauga līdz 2,16 eiro, kas ir par 34 % vairāk nekā iepriekšējā gadā un krietni pārsniedza prognozi 1,55 eiro apmērā. Pamata ieņēmumi ceturksnī pieauga par 1,3 % gadā, sasniedzot 5,9 miljardus eiro.
Pēc bankas teiktā, šie rezultāti pārveido to, kas bija paredzēts kā “pārejas gads”, par visu laiku labāko gadu”.
“UniCredit ir sasniegusi izcilus finanšu rezultātus, rekordlielu 2. ceturksnim veicinot labāko 1. pusgada rezultātu bankas vēsturē,” sacīja izpilddirektore Andrea Orsela.
“Mēs esam pasargāti nākotnē, jo mūsu zemās riska izmaksas, spēcīgā aktīvu kvalitāte un nepārspējamie pārklājumi pasargā no iespējamām makroekonomiskajām lejupslīdēm,” viņš piebilda.
Uzlabota perspektīva un investoru izmaksas
Vēl vairāk apliecinot pārliecību, UniCredit paaugstināja savu 2025. gada tīrās peļņas prognozi līdz aptuveni 10,5 miljardiem eiro, salīdzinot ar iepriekšējo mērķi vairāk nekā 9,3 miljardu eiro apmērā.
Banka arī paaugstināja savu tīro ieņēmumu prognozi līdz virs 23,5 miljardiem eiro un paaugstināja materiālā kapitāla atdeves (ROTE) prognozi līdz aptuveni 20 %, salīdzinot ar iepriekšējiem vairāk nekā 17 %.
Tika uzlabotas arī ilgtermiņa prognozes, un tagad tiek prognozēts, ka 2027. gada peļņa sasniegs vismaz 11 miljardus eiro, salīdzinot ar aptuveni 10 miljardiem eiro. Banka paaugstināja savu peļņas sadales prognozi līdz 9,5 miljardiem eiro 2025. gadam vai vairāk, ieskaitot skaidras naudas dividendes vismaz 4,75 miljardu eiro apmērā.
Paredzētas starpposma skaidras naudas dividendes aptuveni 2,1 miljarda eiro apmērā, kas ir par 46% vairāk nekā iepriekšējā gadā, un dividenžu beigu datums ir noteikts 24. novembrī.
Turklāt pēc otrā ceturkšņa rezultātu publicēšanas ir paredzēts uzsākt akciju atpirkšanas programmu 3,6 miljardu eiro apmērā.