Neskatoties uz globālo luksusa preču sektora lejupslīdi, Eiropa uzrāda izaugsmi. 2024. gadā tirgus vērtība reģionā pieauga par 3% un sasniedza gandrīz 110 miljardus eiro. Kas slēpjas aiz šī paradoksa?
“Tas ir vairāku konverģentu faktoru rezultāts,” intervijā Euronews vērtē TikTok Centrāleiropas valsts direktors Rafals Drževeckis.
“Tūrisma atveseļošanās pēc pandēmijas, pievilcīgi valūtas kursi un emocionālā patēriņa pieaugošā nozīme. Eiropas luksusa preces ir kļuvušas pieejamākas.”
Viņaprāt, galveno lomu spēlē paaudžu maiņa. Jaunie luksusa patērētāji vairs nepērk prestiža dēļ. Viņi pērk sev.
To apstiprina mirkļbirkas #selfgifting popularitāte, kuras popularitāte tikai TikTok platformā pēdējā laikā ir pieaugusi par 110 %.
“Mēs novērojam satura eksploziju, kurā lietotāji svin savus sasniegumus, iegādājoties sev dāvanu,” sacīja Drževeckis, piebilstot, ka “runa nav par statusa demonstrēšanu, bet gan par prieku, gandarījumu un pašizpausmi”.
Polijas luksusa preces iekaro pasauli
Uz šī fona Polija izskatās iespaidīgi. Vietējais luksusa preču tirgus 2023. gadā pieauga pat par 24% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kas ir krietni virs Eiropas vidējā rādītāja. Visstraujāk augošie segmenti ir skaistumkopšana, mode un aksesuāri.
TikTok šajā ziņā ir spēlējis lielu lomu. Piemērs? Inglot, labi pazīstams kosmētikas zīmols no Pšemislas, kas ieguva jaunu globālu auditoriju, pateicoties klātbūtnei platformā.
“Tādi zīmoli kā Inglot un Chylak parāda, ka labi izstāstīts stāsts un autentiskums sasniedz starptautisku auditoriju. Šodien TikTok platformā viņi veido kopienas, kuru pamatā ir vērtības, estētika un ikdienas rituāli,” vēsta Drževeckis.
Jaunā paaudze sagaida vairāk nekā tikai perfektus kadrus. Svarīga ir autentiskums. Augstākās kvalitātes zīmolu kampaņas iegūst popularitāti, kad tās ir reālas, pārsteidzoši ikdienišķas — piemēram, Burberry klips, kurā seriāla “The Crown” aktieri gatavo tēju.
“Tas darbojas, jo tas ir cilvēcīgi. Mūsdienu patērētājs nevēlas reklāmu — viņš vēlas attiecības,” piebilda Drževeckis.
To var redzēt arī datos. Pat 89% lietotāju apgalvo, ka vairāk uzticas ietekmētāju viedoklim nekā klasiskajai reklāmai. Katrs ceturtais atturas no pirkuma veikšanas, kamēr nav redzējis sava iecienītākā veidotāja produktu.
Turpretī 60% poļu TikTok lietotāju atzīst, ka viņus ir ietekmējis pirkums, izmantojot platformas saturu.
TikTok atalgo autentiskumu, kas nozīmē, ka saturs, kas ir godīgs, cilvēcisks un dažreiz pat nepilnīgs, bieži vien ir veiksmīgāks.
TikTok lika man to nopirkt
#TikTokMadeMeBuyIt tendence jau ir savākusi vairāk nekā 18,5 miljonus videoklipu. Tas nav joks, bet gan konversijas ceļš. Mūsdienās greznība nav mārketinga stratēģijas rezultāts – tā ir emocija, mirklis, estētika.
“Ja produkts izskatās labi, stāsta stāstu un rezonē ar skatītāja identitāti, pirkuma lēmums tiek pieņemts gandrīz nekavējoties,” skaidroja Drževeckis.
“Jaunā paaudze no zīmoliem sagaida autentiskumu, nevis pilnību,” sacīja direktors, piebilstot, ka jaunieši vēlas “attiecības, sociālu iesaisti un kopīgas vērtības”.
“Greznība šodien sākas pasaulē, kas nelīdzinās katalogam,” viņš secināja.
Pasaulē, kurā valda 9:16 formāts un lietotāja balss ir tikpat svarīga kā zīmola naratīvs, greznība vairs nav ekskluzīva privilēģija. Tā kļūst par personisku izvēli – ar emocijām, pieredzi un estētiku. Viss sākas ar ekrāna ritināšanu.