Naftas cenas pieaug, jo Izraēlas un Hezbollah pamiers tiek pārkāpts, OPEC+ aizkavē tikšanos

Naftas cenas ceturtdien pieauga gandrīz par 1% pēc tam, kad Izraēla ziņoja par pamiera pārkāpumiem ar Hezbollah, kas atkārtoti izraisīja spriedzi Tuvajos Austrumos. Brent cena sasniedza 72,90 USD par barelu, atgūstot nesenos zaudējumus. Tikmēr OPEC+ atlika savu sanāksmi, analītiķiem atzīmējot spēcīgāku karteļa kohēziju un atbilstību.

Naftas cenas ceturtdienas rītā pieauga par gandrīz 1%, ko noteica spriedzes saasināšanās Tuvajos Austrumos pēc tam, kad Izraēla ziņoja par pamiera līguma ar Hezbollah pārkāpumiem.

Izraēlas armijas pārstāvis Avichay Adraee sociālajā medijā X rakstīja, ka “tika novēroti vairāki aizdomās turamie, kas ieradās, daži no viņiem ar transportlīdzekļiem, vairākos apgabalos Libānas dienvidos, kas ir vienošanās pārkāpums.”

Brent jēlnaftas cena pieauga līdz 72,90 USD par barelu līdz pusdienlaika tirdzniecībai Eiropā, atgūstoties no divu dienu krituma. Eiro kurss noslīdēja par 0,2%, un Eiropas akcijas pēc ziņām samazināja iepriekšējo kāpumu.

Pamiers, kas sākās trešdien, bija paredzēts, lai izbeigtu 14 mēnešus ilgušo konfliktu gar Izraēlas un Libānas robežu, tomēr atjaunotā karadarbība ir pastiprinājusi bažas par piegādi.

Pārkāpums rada bažas par trauslo stabilitāti pie Izraēlas un Libānas robežas, kur iedzīvotāji ir aicināti neatgriezties drošības apsvērumu dēļ.

OPEC+ sanāksme kavējas: Goldman Sachs uzlabo karteļa kohēziju

OPEC+ alianse ir pārcēlusi savu izšķirošo sanāksmi par naftas ieguves politiku uz 2024. gada 5. decembri, pārceļot to no sākotnēji plānotās 2024. gada 1. decembra, jo vairāki ministri apmeklēs 45. Persijas līča samitu Kuveitā.

Analītiķi sagaida, ka sanāksme koncentrēsies uz alianses ražošanas samazināšanu un to iespējamo pagarināšanu līdz 2024. Lai gan OPEC+ plānoja pakāpeniski palielināt izlaidi, ja cenas stabilizēsies, pastāvīgi zemās cenas ir izraisījušas atlikšanu. Daži uzskata, ka samazinājumi varētu ilgt ilgāku laiku, jo tirgus reaģē lēni.

Goldman Sachs analītiķi ar Daans Struivenu priekšgalā paredz mērenu pieeju no OPEC+. “Jebkura OPEC+ ražošanas palielināšana būs pakāpeniska un balstīta uz datiem,” sacīja Struivens, piebilstot, ka dalībnieku vidū pieaug atbilstība ražošanas samazināšanai, kas liecina par spēcīgāku kohēziju kartelī.

Investīciju banka prognozē, ka ražošanas apjoms pakāpeniski palielināsies tikai no 2025. gada aprīļa, salīdzinot ar 2025. gada janvāri, un Brent jēlnaftas cena vidēji būs 76 USD par barelu līdz 2025. gadam, bet tā gada jūnijā tā sasniegs 78 USD.

Tirgus dinamika un krājumu tendences

Jaunākie ASV Enerģētikas informācijas administrācijas dati liecina, ka jēlnaftas un benzīna izgudrotāju rādītāji atrodas piecu gadu zemākajā līmenī, pastiprinot īstermiņa piegādes bažas.

Goldman Sachs sagaida, ka Brent jēlnaftas cena 2025. gada pirmajā pusē pieaugs līdz USD 80 vidum, ja stingrāku sankciju dēļ Irānas piedāvājums samazināsies par 1 miljonu barelu dienā.

Neskatoties uz globālajiem centieniem dekarbonizēt, banka prognozē, ka pieprasījums pēc naftas pieaugs vēl vismaz desmit gadus, ko veicinās attīstības tirgi un lēnais dekarbonizācijas temps gaisa satiksmē un naftas ķīmijas ražošanā.

Naftas cenas perspektīva

Lai gan ģeopolitiskā spriedze un OPEC+ stratēģijas veido īstermiņa perspektīvu, sagaidāms, ka plašākas strukturālās tendences, tostarp enerģētikas pārejas izaicinājumi, nodrošinās pieprasījumu ilgtermiņā.

Goldman Sachs paredz, ka pieprasījums pēc naftas turpinās pieaugt vēl desmit gadus, ko nosaka pieaugošās enerģijas vajadzības jaunattīstības tirgos, to ekonomikai paplašinoties, kā arī pastāvīgajām problēmām saistībā ar gaisa satiksmes un naftas ķīmijas ražošanas dekarbonizāciju.

Pagaidām investori joprojām vēro notikumus Tuvajos Austrumos un OPEC+ politikas lēmumiem, kas varētu būtiski ietekmēt tirgus dinamiku 2025. gadā.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru