Ērces
Ērces kodums nerada sāpīgas sajūtas. Piesūkusies pie cilvēka ķermeņa, ērce spēj ilgstošu laiku palikt nepamanīta. Koduma vietā rodas apaļas formas apsārtums. Vispārīgie simptomi var parādīties vien pāris stundas pēc ērces koduma. Parādās galvassāpes, paaugstinās ķermeņa temperatūra, parādās vājums un jutīgums uz gaismu. Savlaicīgi atklājot parazītu, nepieciešams pēc iespējas ātrāk tikt no tā vaļā. Ja ērce palikusi nepamanīta ilgstošu laiku, vajag nekavējoties vērsties pie ārsta. Atcerieties, ka ērces ir parazīti, kas pārnēsā cilvēkam bīstamas infekcijas! Visizplatītākā no tām ir ērču encefalīts.
Bites
Bitēm nav raksturīgi kost cilvēkam vienkārši tāpat, jo iekožot, tā mirst. Un tomēr, neviens nav pasargāts no nejauša bites kodiena. Kukaiņa uzbrukumam seko asas sāpes un dedzināšana. Ievainojuma vietā momentāni rodas augonis, no kura karājas bites dzelonis.
Āda paliek sārta, ap ievainoto vietu var parādīties izsitumi. Ārkārtas gadījumos var rasties alerģiska reakcija uz kukaiņa indi, kas izraisa elpošanas ceļu pietūkumu, krampjus un var pat izraisīt cietušā nāvi.
Sirseņi
Sirseņi ir īsti kukaiņu pasaules plēsēji, un tie cilvēkam ir ārkārtīgi bīstami. Kožot cilvēkam, sirsenis spēj veikt vairākus indes uzbrukumus vienlaikus, turklāt dzelonis paliek kukainim. Atšķirībā no bitēm sirseņi pret savu indi neattiecas tik izšķērdīgi, jo izmanto to medībās. Kodums izraisa asas sāpes, dedzināšanu, apsārtumu un tūsku. Spēcīgāk pietūkst koduma vietas sejas apvidū. Savlaicīgi nesniedzot medicīnisko palīdzību, alerģiskā reakcija var beigties ar letālu iznākumu. Cilvēka dzīvību apdraud arī vienlaicīgi vairāku būtņu kodieni.
Odi
Oda kodienu nav nemaz tik grūti atpazīt, jo bieži vien dzirdama kukaiņa sīkšana. Liekas, ka vasaras laikā no mazajiem kaitēkļiem nav glābiņa! Oda kodiens ir nenozīmīga nieze, un ātri zūdošs iekaisums. Vienkārši centieties turēt sevi rokās un nekasīt ievainotās vietas.
Zirnekļi
Visi zirnekļi kaut kādā pakāpē ir indīgi, jo inde ir ierocis, kas tiem palīdz iegūt barību. Tad, kā gan atšķirt parastu skrambu no daudzkājainā kodiena? Visbiežāk kodums ir nesāpīgs, tomēr dažreiz jūtama durstīšana. Ievainojuma vietā rodas baltas krāsas plankums ar sārtām malām. Pēc pāris minūtēm simptomi pieaugs, radīsies sāpes, krampji, tūska. Asas sāpes aklās zarnas apvidū var liecināt par melnās atraitnes kodienu. Bet, par laimi, mūsu platuma grādos nav atrodami īpaši indīgu posmkāju veidi.
Blaktis
Blaktis lieliski sabojā dzīvi daudziem, izjaucot miega režīmu, tādējādi samazinot darbaspējas. Ja pēc pamošanās uz sava ķermeņa esat pamanījis daudzu kodumu pēdas, tad visdrīzāk tavās mājās ir blaktis. Galvenā atšķirība – tie ir masveida, blīvi izvietoti kodumi. Koduma pēdas, kā likums, paliek uz ilgu laiku, ar to arī blakšu kodumi atšķiras no alerģiskas reakcijas.
Kā redzi, indīgu kukaiņu kodumi ir izplatīta parādība pat mūsu platuma grādos. Tā kā ir vērts padomāt par drošu atpūtu dabā jau šodien!
Avots: golbis.com