ASV Federālo rezervju sistēma (FED) trešdien samazināja procentu likmes un norādīja, ka turpinās palēnināt aizņēmumu izmaksu krituma tempu, ņemot vērā salīdzinoši stabilo bezdarba līmeni un nelielo inflācijas uzlabošanos.
“Ekonomiskā aktivitāte turpināja pieaugt stabilā tempā” ar bezdarba līmeni, kas “joprojām ir zems” un inflāciju, kas “joprojām ir nedaudz paaugstināts”, teikts centrālās bankas procentu likmju noteikšanas Federālā atklātā tirgus komitejas jaunākajā politikas paziņojumā.
“Apsverot mērķa diapazona papildu korekciju apjomu un laiku, komiteja rūpīgi novērtēs ienākošos datus, attīstības perspektīvas un risku līdzsvaru,” teikts jaunā ziņojumā, kas paredz iespējamu pauzi likmju samazināšanai janvārī.
ASV centrālie baņķieri tagad prognozē, ka līdz 2025. gada beigām viņi veiks tikai divus ceturtdaļprocentu punktu samazinājumus.
Tas ir par pusprocentpunktu mazāk politikas mīkstināšanā nākamgad, nekā amatpersonas prognozēja septembrī, FED prognozēm par inflāciju pirmajam Trampa administrācijas darbības gadam no 2,1% iepriekšējās prognozēs līdz 2,5% pašreizējās.
“No šī brīža ir pareizi virzīties uz priekšu piesardzīgi un meklēt progresu attiecībā uz inflāciju… no šī brīža mēs esam vietā, kur riski ir līdzsvaroti,” preses konferencē pēc centrālās bankas darbības beigām sacīja FED vadītājs Džeroms Pauels.
Pauels pēdējo likmju samazinājumu raksturoja kā “tuvāku aicinājumu” un atzīmēja, ka lēnāks prognozēto likmju samazinājuma temps nākamgad atspoguļo augstākus inflācijas rādītājus 2024. gadā.
Lēnāka inflācijas virzība, kas nav redzama atgriešanās pie 2% mērķa līdz 2027. gadam, nozīmē lēnāku likmju samazināšanu un nedaudz augstāku beigu punktu. FED amatpersonas arī palielināja savu aplēsi par ilgtermiņa neitrālu procentu likmi līdz 3%.
Etalona politikas likmes samazinājumam līdz 4,25%-4,50% diapazonam iebilda Klīvlendas FED prezidente Beta Hamaka, kura deva priekšroku politikas likmes nemainīšanai.
ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums visā līknē pieauga, tirgiem pārdomājot politikas paziņojuma un prognožu publiskošanu un dolāra vērtībai pieaugot. Akciju cenas strauji kritās.
“Lai gan FED izvēlējās pabeigt gadu ar trešo samazinājumu pēc kārtas, tā Jaungada apņemšanās, šķiet, ir pakāpeniskāka atvieglošanas tempa,” sacīja Vitnija Vatsone, globālā līdzstrādniece un galvenā investīciju amatpersona fiksēto ienākumu un ienākumu jomā Goldman Sachs Asset Management. Vatsons piebilda, ka “mēs sagaidām, ka FED izvēlēsies izlaist janvāra likmes samazinājumu, pirms martā atsāks savu mīkstināšanas ciklu.”
Jaunā politikas likme tagad ir par procentpunktu zemāka par septembrī sasniegto maksimumu, kad amatpersonas secināja, ka inflācija droši vien ir ceļā uz 2% mērķi un ka darba tirgum pastāv risks, ka monetārā politika pārāk ilgi tiks saglabāta pārāk stingri.
Tomēr kopš tā laika galvenie inflācijas rādītāji ir lielā mērā novirzījušies uz sāniem, savukārt joprojām zemais bezdarba līmenis un spēcīgāka, nekā gaidīts ekonomikas izaugsme ir izraisījusi politikas veidotāju diskusijas par to, vai monetārā politika ir tik stingra, kā domāts – diskusija atspoguļojas stabilā ilgtermiņa novērtējumā par neitrālu likmi pēdējā gada laikā no 2,5% līdz 3,0%.
FED, kas 2022. un 2023. gadā agresīvi paaugstināja likmes, lai cīnītos pret inflācijas pieaugumu, septembrī sāka savu mīkstināšanas ciklu, par pusprocenta punktu samazinot aizņēmumu izmaksas. Pagājušajā mēnesī tas pazemināja likmes par ceturtdaļu procentpunkta.
Jaunākās ceturkšņa prognozes ir pirmās kopš ievēlētā prezidenta Donalda Trampa uzvaras 5. novembra vēlēšanās, kas ieviesa jaunu nenoteiktības līmeni ekonomikas perspektīvā, ņemot vērā viņa kampaņas solījumus par nodokļu samazināšanu.