“Facebook” tumšā puse – kā atpazīt bīstamus “draugus”

Partnera “Facebook” konta pētīšana – gan svētība, gan lāsts

Tīkls “Facebook” dod greizsirdīgiem partneriem iespēju sekot savas otrās pusītes gaitām, un līdz ar to vietne, kas tika radīta, lai sekmētu pozitīvas attiecības, tiek pārvērsta par ieroci.

Tomēr regulārai sava mīļotā cilvēka “Facebook” konta caurlūkošanai var būt arī pozitīvas sekas – ikviens jutīsies pacilāts, ieraugot, ka partneris savā kontā ir oficiāli atzinis jūsu attiecības, bieži piemin jūs savos ierakstos un publicē kopīgus foto. Jūsu attiecībām tas noteikti nāks par labu.

Citi psiholoģijas eksperti savā pētījumā (3) norāda, ka stratēģijas, kas tiek izmantotas partnera noturēšanai tīklā “Facebook”, līdzīgi kā stratēģijas, kas šim mērķim tiek izmantotas reālajā dzīvē, liecina par paaugstinātiem vardarbības draudiem, jo abos gadījumos galvenais motīvs ir greizsirdība.

Taču sava partnera “Facebook” konta regulāra aplūkošana ir plaši izplatīta parādība virtuālajā vidē, tāpēc, balstoties tikai uz šo faktu, nevar apgalvot, ka tas noteikti novedīs pie psiholoģiskas vai fiziskas agresijas.

Interneta randiņi – ar ko tas draud

Ja attiecības, kas izveidotas pēc iepazīšanās internetā, beidzas neveiksmīgi, pastāv iespēja, ka atraidītais cilvēks nespēs tik vienkārši samierināties ar notikušo. Pētījumā par interneta randiņiem (4) noskaidrots, ka dažkārt pamestais vai atraidītais sāk vajāt savu bijušo vai iedomāto iecerēto, publicējot rupjus komentārus vai draudus, kā arī atklātas fotogrāfijas.

Pētnieki norāda, ka jauno tehnoloģiju laikmetā vardarbīgam indivīdam ir daudz iespēju kontrolēt un pazemot savu partneri internetā, nevis klātienē.

Tomēr cilvēki, kas dod vaļu rokām reālajā dzīvē, biežāk ķeras pie vardarbības arī internetā.

Psihologus uztrauc arī fakts, ka pastāvīga atrašanās tiešsaistē, kas mūsdienās ir tik plaši izplatīta, apdraud personības individualitāti un nostiprina uzskatu, ka visiem visu laiku jābūt lietas kursā par to, ko katrs dara.

Izvēlieties draugus ar apdomu

Ko mēs ar to gribējām jums pateikt? Nesteidzieties slēgt savu “Facebook” kontu! Drošai komunikācijai tīmeklī vajadzīga nevis paranoja, bet apdoms. Rūpīgi apsveriet, ar kādu informāciju dalīties, kādus ierakstus publicēt un ar kuriem cilvēkiem draudzēties.

Iesaki šo rakstu citiem!

COMMENTS

Pievienot komentāru