Eirozonas inflācija pieaug trešo mēnesi pēc kārtas, jo pieaug enerģijas izmaksas

Decembra inflācijas rādītāja pieaugumu veicināja pakalpojumu cenu pieaugums, lai gan to kompensēja pārtikas, alkohola un tabakas cenu kritums.

Saskaņā ar Eurostat datiem decembrī eiro zonas gada inflācijas rādītājs apstiprināja provizoriskās aplēses un bija 2,4 %. Tas bija pieaugums trešo mēnesi pēc kārtas un, pretstatā novembra rādītājam 2,2 %, ir augstākais rādītājs kopš jūlija.

Decembra rādītāju galvenokārt noteica bāzes efekts, jo gada rādītājos vairs netiek ņemts vērā enerģijas cenu kritums, kas bija vērojams pagājušajā gadā.

Enerģijas izmaksas decembrī palielinājās par 0.1% (iepriekšējā mēnesī tās bija -2%), un tas bija pirmais pozitīvais rādītājs kopš jūlija. Arī pakalpojumu inflācija decembrī palielinājās līdz 4%, salīdzinot ar 3,9% novembrī.

Savukārt alkohola, pārtikas un tabakas inflācija nedaudz samazinājās, jo apstrādātās pārtikas, kā arī tabakas un alkohola cenu kāpumu nedaudz kompensēja neapstrādātās pārtikas cenu kritums.

Inflācija Vācijā decembrī pieauga līdz 2.8% salīdzinājumā ar 2.4% novembrī, bet inflācija Francijā palielinājās līdz 1.8% salīdzinājumā ar 1.7% iepriekšējā mēnesī. Itālijas inflācija decembrī samazinājās līdz 1.4%, salīdzinot ar 1.5% iepriekšējā mēnesī.

Eiro zonas gada pamatinflācijas līmenis decembrī sasniedza 2.7%, kas bija tāds pats kā iepriekšējos trijos mēnešos un atbilda arī analītiķu aplēsēm. Pamatinflācija neietver alkohola, tabakas, pārtikas un enerģijas cenas to svārstīguma dēļ.

Daudziem varētu rasties jautājums, kāpēc Vācijas un Francijas inflācija pieauga? Vācijas inflācija galvenokārt pieauga pārtikas un pakalpojumu cenu kāpuma dēļ. Turklāt energoresursu cenas samazinās lēnāk, tādējādi pasliktinot inflāciju.

Franciju ir skāruši daudzi no tiem pašiem ekonomiskajiem faktoriem kā Vāciju, un problēmu ir veicinājis arī elektroenerģijas tarifu kāpums. Tirgus apstākļus apgrūtinājušas pastāvīgās piegādes ķēdes problēmas un vājā patērētāju un uzņēmēju uzticēšanās.

Itālijas inflācijas kritumu galvenokārt noteica rūpniecības preču un pakalpojumu cenu samazināšanās.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru