Ķīna nākamgad pieņems “atbilstoši brīvu” monetāro politiku, kas ir pirmais tās nostājas mīkstinājums pēdējo 14 gadu laikā, kā arī aktīvāku fiskālo politiku ekonomikas izaugsmes veicināšanai, citēts Politbiroja pirmdien sniegtais paziņojums.
Ķīna pastiprinās “netradicionālas” pretcikliskas korekcijas, koncentrējoties uz iekšējā pieprasījuma paplašināšanu un patēriņa kāpināšanu, ziņoja valsts mediji “Siņhua”, atsaucoties uz komunistiskās partijas augstāko amatpersonu Politbiroja sanāksmes nolasījumu.
Šīs piezīmes izskanēja pirms ikgadējās Centrālās ekonomikas darba konferences, kas notiks tuvākajās dienās, lai noteiktu galvenos mērķus un politikas ieceres nākamajam gadam.
Pēc Politbiroja sanāksmes nolasījuma Ķīnas valdības obligāciju cenas pieauga, un Honkongas Hang Seng indekss ] pakāpās par 2,8% līdz augstākajam līmenim mēneša laikā.
2025.gadā varas iestādēm ir jāievēro “princips panākt progresu, vienlaikus saglabājot stabilitāti”, sacīja Siņhua.
“Jāīsteno aktīvāka fiskālā politika un atbilstoši brīva monetārā politika, uzlabojot un pilnveidojot politikas instrumentu kopumu, stiprinot ārkārtas pretcikliskās korekcijas,” teikts nolasījumā.
Mājokļu tirgus un akciju tirgus ir jāstabilizē, piebilda Politbirojs, nesniedzot sīkāku informāciju.
Jaunais monetārās politikas formulējums iezīmē pirmo nostājas mīkstināšanu kopš 2010. gada beigām, liecina oficiālie paziņojumi par Politbiroja sanāksmēm.
“Mēs domājam, ka tas norāda uz spēcīgu fiskālo stimulu, lielu likmju samazinājumu un aktīvu iegādi 2025. gadā,” sacīja Sjings Džaopengs, ANZ vecākais Ķīnas stratēģis. “Politikas tonis liecina par spēcīgu pārliecību pret Trampa draudiem” par tarifiem.
Ķīnas ekonomika šogad ir piedzīvojusi grūtības, mudinot politikas veidotājus septembrī rīkoties, centrālajai bankai atklājot agresīvāko monetāro mīkstināšanu kopš pandēmijas, samazinot procentu likmes un iepludinot finanšu sistēmā 1 triljonu juaņu (140 miljardus ASV dolāru).
Ķīna, iespējams, vienkārši spēs sasniegt savu izaugsmes mērķi, kas ir aptuveni 5% šogad, taču šī tempa saglabāšana 2025. gadā, kad ASV ievēlētais prezidents Donalds Tramps atgriežas Baltajā namā, draudot ar 60% vai vairāk tarifiem Ķīnas importam, būtu grūts uzdevums.
Centrālā banka ir izklāstījusi piecas politikas nostājas – “vaļīgs”, “piemēroti brīvs”, “piesardzīgs”, “atbilstoši stingrs” un “stingrs” – ar elastību abās pusēs.
Ķīna pēc 2008. gada globālās finanšu krīzes pieņēma “piemēroti brīvu” monetāro politiku, bet 2010. gada beigās pārgāja uz “piesardzīgu”.
Novembrī Ķīna nāca klajā ar 10 triljonu juaņu (1,40 triljonu dolāru) parāda paketi, lai atvieglotu vietējo pašvaldību finansēšanas spriedzi un stabilizētu bremzējošu ekonomikas izaugsmi. Taču parāda pasākumu mērķis ir labot pašvaldību bilances kā ilgtermiņa mērķi, nevis tieši iepludināt naudu ekonomikā.
Prezidents Sji Dzjiņpins simpozijā 6. decembrī mudināja pilnībā sagatavoties, lai sasniegtu 2025. gada ekonomiskos mērķus, un sacīja, ka valsts pašreizējā attīstība saskaras ar daudziem izaicinājumiem.
Ķīnas ekonomika šogad ir parādījusi pārmērīgu paļaušanos uz ražošanu un eksportu, un mājsaimniecību pieprasījums rada vilšanos, jo nopietna nekustamā īpašuma tirgus krīze grauj patērētāju labklājību un lielākā daļa valdības stimulu tiek vērsta uz ražotājiem un infrastruktūru.
Valdības padomnieki iesaka Pekinai nākamgad nemainīt savu izaugsmes mērķi, taču aicina arī veikt stingrākus fiskālos stimulus, lai mazinātu gaidāmo ASV tarifu ietekmi un novērstu deflācijas spiedienu.
Trampa draudi ar tarifiem ir satricinājuši Ķīnas industriālo kompleksu, kas katru gadu ASV pārdod preces vairāk nekā 400 miljardu dolāru vērtībā.
Finanšu ministrs Lans Foans sacīja, ka tiek gatavoti vēl citi stimulēšanas pasākumi, nesniedzot sīkāku informāciju.
Ekonomisti ir mudinājuši Pekinu savā politikā vairāk orientēties uz patērētājiem un piedāvāt lielāku finansiālu atbalstu iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, vienlaikus virzot uz priekšu solītās nodokļu, labklājības un citas politikas izmaiņas, lai novērstu strukturālo nelīdzsvarotību.
Tomēr līdz šim varas iestādes ir koncentrējušās uz no eksporta atkarīgas ražošanas nozares uzlabošanu, gūstot ievērojamus panākumus elektrisko transportlīdzekļu, saules enerģijas un akumulatoru jomā, kas ir veicinājis galveno tirdzniecības partneru atgrūšanos.