Eiropas Savienība otrdien vienojās atcelt visas atlikušās ekonomiskās sankcijas Sīrijai, cerot, ka atvieglojumi dos piekļuvi finanšu līdzekļiem un paātrinās valsts atveseļošanos pēc Bašara al Asada diktatūras krišanas decembrī.
“Mēs vēlamies palīdzēt Sīrijas tautai atjaunot jaunu, iekļaujošu un miermīlīgu Sīriju. ES vienmēr ir bijusi blakus sīriešiem pēdējo 14 gadu laikā – un turpinās to darīt,” ārlietu ministru sanāksmes noslēgumā sacīja Kaja Kallasa.
Bloka lēmums pieņemts mazāk nekā nedēļu pēc tam, kad Donalds Tramps Tuvo Austrumu tūres laikā tikās ar Sīrijas pagaidu prezidentu Ahmedu al Šarā un paziņoja par plānu atcelt visas ASV noteiktās sankcijas.
“Es došu rīkojumu pārtraukt sankcijas pret Sīriju, lai dotu viņiem iespēju tikt pie varenības,” Saūda Arābijā sacīja Tramps. Trampa pēkšņā rīcība ievērojami paātrināja Briseles laika grafiku.
ES februāra beigās bija apstiprinājusi palīdzības pirmo kārtu Sīrijai, tostarp enerģētikas sektoram, kas ir ļoti svarīgs valsts ieņēmumu iekasēšanai. Taču vairāki ierobežojumi finanšu un banku sektorā palika spēkā, neskatoties uz vairākkārtējiem Damaskas lūgumiem.
“Nav nekāda attaisnojuma to saglabāšanai,” šomēnes sacīja al Šara pēc tikšanās ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu.
Humānās organizācijas arī lūdza papildu atvieglojumus, apgalvojot, ka Asada laikmeta pasākumi radīja atvēsinošu efektu, kas atturēja investorus, kas izvairās no riska.
Bloks iekšējo darbu pabeidza otrdienas vakarā, kad ārlietu ministri vienbalsīgi nobalsoja par visu ekonomisko sankciju atcelšanu.
Ierodoties sanāksmē, Kallasa atzina, ka pastāv “bažas” par to, vai jaunā al Šaras vadītā valdība iet “pareizajā virzienā”, pēc vardarbīgiem incidentiem valstī, kuros bija iesaistīti drošības spēki un Asada atbalstītāji.
Kallass iepriekš brīdināja, ka sankcijas varētu tikt atjaunotas, ja al Šara atteiksies no savām saistībām attiecībā uz iekļaušanu un dažādību.
“Es domāju, ka mums nav izvēles,” sacīja Kallasa, atbildot uz jautājumu par sankciju atvieglojumiem.
“Mēs faktiski vai nu dodam viņiem iespēju stabilizēt valsti, vai arī mēs to nedarām, un mums ir kaut kas līdzīgs Afganistānā.”
Bloks saglabās stingrus ierobežojumus attiecībā uz ieročiem, ķīmiskajām vielām, aprīkojumu, ko var izmantot represijām, un programmatūras novērošanai. Tāpat spēkā paliek “melnais saraksts” ar to cilvēku vārdiem, kas iesaistīti Asada autokrātijā.
Sīrijai noteiktās sankcijas bija viens no sarežģītākajiem režīmiem, kādu Brisele jebkad bija izveidojusi, un noveda pie ES un Sīrijas ekonomisko attiecību sabrukuma. 2023. gadā Sīrija tika ierindota kā bloka 143. tirdzniecības partnere ar komerciālo plūsmu 396 miljonu eiro vērtībā.
ES ir Sīrijas lielākais starptautiskais līdzekļu devējs, kopš 2011. gada ir piešķīrusi gandrīz 37 miljardus eiro.