Eiropas Centrālā banka nemainīja galveno noguldījumu likmi, saglabājot to 2% apmērā

Eiropas Centrālā banka nemainīja savu bāzes procentu likmi, kas atbilst analītiķu aplēsēm.

Frankfurtē bāzētā Eiropas Centrālā banka ceturtdien saglabāja noguldījumu iespējas likmi 2% līmenī. Tā ir galvenā procentu likme, kas ietekmē monetāro politiku, un tagad ir sasniegts zemākais līmenis vairāk nekā divu gadu laikā.

Tā kā ekonomika darbojas relatīvi labi un ASV tirdzniecības sarunas joprojām turpinās, analītiķi negaidīja, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) steigsies samazināt bāzes procentu likmi.

ECB nosaka monetāro politiku eirozonā, galvenokārt izmantojot trīs procentu likmes. Noguldījumu iespēja ir procentu likme, ko bankas saņem, noguldot naudu centrālajā bankā uz nakti.

Galveno refinansēšanas operāciju procentu likme ir likme, ko bankas maksā, aizņemoties naudu no ECB uz vienu nedēļu, savukārt aizdevumu iespēja uz nakti ir likme, ko bankas maksā, aizņemoties naudu no ECB uz nakti.

Gan galveno refinansēšanas operāciju, gan aizdevumu iespējas procentu likmes ceturtdien palika nemainīgas – attiecīgi 2,15% un 2,40%.

ECB iepriekšējā sanāksmē banka astoto reizi kopš 2024. gada jūnija samazināja galvenās procentu likmes, pazeminot galveno likmi no rekordaugsta līmeņa 4% līdz 2%.

Lai gan inflācija eirozonā joprojām ir tuvu centrālās bankas noteiktajam 2% mērķim, iespējamais ES un ASV tirdzniecības nolīgums varētu veicināt cenu pieaugumu blokā. Tāpēc tika sagaidīts, ka ECB atturēsies no likmju samazināšanas, līdz kļūs skaidras ES un ASV tirdzniecības sarunu iespējamās sekas.

“Vislielāko ietekmi šajā lēmumā, iespējams, iegūs joprojām lielā nenoteiktība tarifu jomā,” saka Ričards Kārters, fiksēto procentu likmju pētījumu vadītājs uzņēmumā Quilter Cheviot.

ES un ASV tirdzniecības sarunas tuvojas 1. augusta termiņam. “Lai gan izskatās, ka ASV un ES līdz tam laikam varētu apstiprināt kaut kādu vienošanos, tā nekādā gadījumā nav garantija. Pat ja kaut kas tiks panākts, visticamāk, detaļās nebūs daudz. Tādēļ ECB pirms nākamā soļa veikšanas vēlēsies redzēt, par ko ir panākta vienošanās, ja vispār,” piebilda Kārters.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru