Apvienotās Karalistes valdība pārņem kontroli pār Ķīnai piederošo British Steel pēc tam, kad parlamentā vienas dienas laikā tika pieņemti ārkārtas tiesību akti.
Uzņēmējdarbības sekretārs Džonatans Reinolds sacīja deputātiem, ka valdības, visticamāk, nākamais solis būtu Skuntorpas rūpnīcas nacionalizācija, kurā strādā 2700 cilvēku.
Taču viņš teica, ka ir spiests meklēt ārkārtas pilnvaras, lai neļautu īpašniekiem Jingye slēgt divas domnas, kas būtu izbeigusi primāro tērauda ražošanu Apvienotajā Karalistē. Deputāti tika izsaukti no Lieldienu brīvdienām, lai debatētu par likumdošanu abu parlamenta palātu sēdē.
Pēc tam, kad tiesību aktiem tika dota karaliskā piekrišana, premjerministrs sers Keirs Stārmers sacīja: “Šodien mana valdība ir iesaistījusies, lai glābtu Lielbritānijas tēraudu.
“Mēs rīkojamies, lai aizsargātu tūkstošiem darbinieku darbavietas, un visas iespējas ir paredzētas, lai nodrošinātu nozares nākotni.”
Viņš sacīja, ka Lielbritānijā ražotais tērauds “būs mugurkauls, kad mēs atkal būvēsim Lielbritāniju”, piebilstot: “Mūsu rūpniecība ir mūsu vēstures lepnums, un es vēlos, lai tā būtu arī mūsu nākotne.”
Sestdien, runājot ar tērauda strādniekiem ciemata zālē netālu no Skuntorpas, sers Kīrs sacīja: “Jūs esat cilvēki, kas to ir turpinājuši.”
Tas notika, kad vairāki simti cilvēku, tostarp tērauda strādnieki un viņu ģimenes, piedalījās gājienā un mītiņā Scunthorpe United Glanford Park stadionā, skandējot “mēs gribam atgūt savu tēraudu”.
Opozīcijas partijas nepretojās tiesību aktiem, kas tika pieņemti parlamentā, taču konservatīvie sacīja, ka valdībai vajadzēja rīkoties ātrāk.
Jaunais likums piešķir Reinoldsam plašas pilnvaras kontrolēt rūpnīcas vadību un darbiniekus, lai nodrošinātu ražošanas turpināšanu, tostarp nepieciešamības gadījumā ar varu iekļūt tajā, lai nodrošinātu aktīvus. Bet Jingye pagaidām saglabās tās īpašumtiesības.
Valdība joprojām cer, ka varēs nodrošināt privātos ieguldījumus, lai glābtu zaudējumus nesošo rūpnīcu, taču ministri atzīst, ka pašlaik nav neviena uzņēmuma, kas vēlas izteikt piedāvājumu.
Reinoldss sacīja, ka valdība “maksās godīgu tirgus likmi” akcionāriem nacionalizācijas gadījumā, taču piebilda: “Šajā gadījumā tirgus vērtība faktiski ir nulle.”
Zaudējumus nesošas rūpnīcas atvēršana varētu radīt lielas izmaksas nodokļu maksātājiem.
Taču Reinoldss uzstāja, ka “valstu interesēs” ir saglabāt spēju ražot tēraudu no nulles, un viņš uzskatīja, ka uzņēmumam ir nākotne, jo īpaši tāpēc, ka valdība palielina infrastruktūras izdevumus.
“Tērauds ir būtisks Lielbritānijas rūpnieciskajam spēkam, mūsu drošībai un mūsu kā galvenās globālās lielvaras identitātei,” viņš sacīja deputātiem.
Viņš sacīja, ka bijis spiests uzņemties rūpnīcas vadību, jo Jingye, kas 2020. gadā iegādājās British Steel, noraidīja valdības piedāvājumus iegādāties izejvielas, lai domnas turpinātu darboties.