Apple Direktoru padome iesaka investoriem balsot pret akcionāru priekšlikumu atcelt uzņēmuma daudzveidības, vienlīdzības un integrācijas (DEI) programmas, kā teikts uzņēmuma pilnvaru dokumentā.
Šis ieteikums atspoguļo Apple apņemšanos turpināt veicināt iekļaujošu un daudzveidīgu darba vidi, kas, pēc uzņēmuma domām, ir būtiska tā inovāciju un panākumu nordrošināšanai.
Nacionālais sabiedriskās politikas centrs (National Center for Public Policy), kas ir konservatīvs domnīca, iesniedza priekšlikumu, lai uzņēmums apsvērtu iespēju atcelt “Iekļaušanas un daudzveidības programmu, politiku, nodaļu un mērķus”.
Priekšlikumā tika minēti nesenie Augstākās tiesas lēmumi, kā arī arguments, ka DEI rada “tiesvedības, reputācijas un finanšu riskus uzņēmumiem” un varētu padarīt Apple neaizsargātāku pret tiesas prāvām.
Apple atbildēja, ka tai ir labi izveidota atbilstības programma un priekšlikums nav nepieciešams. Tā piebilda, ka akcionāru priekšlikums ir nepiedienīgs mēģinājums kontrolēt Apple uzņēmējdarbības stratēģiju.
“Apple ir darba devējs, kas nodrošina vienlīdzīgas iespējas, un nediskriminē darbinieku atlasē, darbā pieņemšanā, apmācībā vai paaugstināšanā amatā neviena ar likumu aizsargāta iemesla dēļ,” paziņojumā norādīja iPhone ražotājs. Par šo ziņu pirmais ziņoja TechCrunch.
Vairāki lieli uzņēmumi, tostarp Meta un Amazon pirms republikāņa Donalda Trampa atgriešanās ASV prezidenta amatā izbeidz daudzveidības programmu īstenošanu, jo konservatīvie pretinieki pret šādām iniciatīvām kļūst arvien skaļāki.
Konservatīvās grupas ir nosodījušas DEI programmas un draudējušas iesūdzēt uzņēmumus tiesā par to īstenošanu, iedrošinātas ar ASV Augstākās tiesas 2023. gada spriedumu, ar kuru tika atcelta pozitīvā rīcība lēmumu pieņemšanā universitātēs.
Izmaiņas parāda, kā daži no Amerikas lielākajiem uzņēmumiem ir reaģējuši uz plašāku konservatīvo pretestību pret daudzveidības iniciatīvām, kas saasinājās pēc plašiem protestiem, kas sekoja Džordža Floida un citu melnādaino amerikāņu iešanai bojā policijas rīcības dēļ 2020. gadā.