Spēcīgi ASV dati rada šaubas par to, ka Federālā rezervju sistēma decembrī varētu samazināt likmes

Spēcīgie ASV ekonomikas un inflācijas dati turpina pārveidot Federālo rezervju sistēmas (FED) politikas veidotāju debates par procentu likmju samazināšanas tempu un apjomu, jo investori piektdien vēl vairāk pazemināja savas cerības uz likmju samazināšanu centrālās bankas decembra sanāksmē.

Jaunākajā komentāru kārtā ASV centrālo baņķieri turpināja paust pārliecību, ka inflācija tiek kontrolēta un ļaus centrālajai bankai laika gaitā pazemināt savu etalonlikmi no pašreizējā 4,5–4,75% diapazona, kas ir līmenis, kas attur no tēriņiem un ieguldījumiem, uz neitrālāku iestatījumu.

Bet par to, cik ātri viņi to dara un kāds līmenis ir “neitrāls”, joprojām tiek apspriests, un FED priekšsēdētājs Džeroms Pauels ceturtdien sacīja, ka ekonomikas nepārtrauktais spēks nozīmē, ka FED varētu veltīt laiku diskusijai.

Pazīmes, kas liecina par pieaugošu vilcināšanos, parādījās pēc Donalda Trampa uzvaras pagājušās nedēļas vēlēšanās. Volstrīta saredz turpmāku inflācijas spiedienu nākamajā gadā, jo topošais republikāņu prezidents uzstāj uz nodokļu samazināšanu, augstākiem tarifiem un represijām pret imigrāciju.

FED amatpersonas nevēlējās teikt, ka to ņem vērā, taču investori jau to dara, un tirgus likmes par to, cik ātri un cik daudz FED pazeminās likmes, pēdējās nedēļas laikā ir samazinājušās.

Bostonas FED prezidente Sjūzena Kolinsa sacīja, ka nesaskata lielu steidzamību likmju pazemināšanā, taču neizslēdza vēl vienu likmju samazinājumu nākamajā FED sanāksmē 17-18. decembrī.

“Es noteikti nenoņemtu decembri no dienas kārtības. Bet atkal mēs neesam uz iepriekš iestatīta ceļa, tāpēc mēs rūpīgi apskatīsim datus un redzēsim, kam ir jēga, kad tur nonāksim”, sacīja Kolinsa.

Dati, kas tika saņemti piektdienas rītā, joprojām bija stingrāki, nekā gaidīts, ar spēcīgu mazumtirdzniecības apjomu un importēto preču cenu pieaugumu. Pēc datiem tirgotāji samazināja prognozes uz decembra likmes samazināšanu līdz aptuveni 60% no aptuveni 70% ceturtdien.

Sarunā ar CNBC Čikāgas FED prezidents Ostins Gūlsbijs atzina, ka viens svarīgs inflācijas rādītājs, personīgā patēriņa izdevumu cenu indekss, kas atņemts no pārtikas un enerģijas izmaksām, joprojām ir “pārāk augsts” – aptuveni 2,8% oktobrī.

Taču viņš arī atkārtoja savas plašās cerības, ka inflācija turpinās kristies FED 2% mērķa virzienā, un intervijā Bloomberg TV vēlāk piektdien norādīja, ka uzskata, ka FED nākammēnes samazinās likmes par ceturtdaļu procentpunkta.

Šīs prognozes arī atspoguļoja cerības, ka politikas likme kādu laiku 2026. gadā samazināsies līdz 2,9%. Investori, kuri noslēguši līgumus, kas saistīti ar šo likmi, tagad uzskata, ka likmes saglabājas pat par procentpunktu augstākas nekā šī likme.

FED publicēs jaunas prognozes decembrī, kad pieņems nākamo lēmumu par likmes noteikšanu.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru