Investori cer, ka ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunas atvēsinās tirdzniecības konfliktu starp abām pasaules lielākajām ekonomikām un kliedēs daļu no nenoteiktības, kas aptumšo finanšu tirgus, lai gan pagaidām tikai daži cer, ka būs liels izrāviens.
ASV finanšu ministrs Skots Besents svētdien sacīja, ka divu dienu laikā notikušajās sarunās starp viņa komandu un Ķīnas vicepremjeru He Lifengu Šveices pilsētā Ženēvā panākts “būtisks progress” par strīdu novēršanu. Taču viņš nesniedza sīkāku informāciju par panākto vienošanos.
Besents sacīja, ka viņš sniegs sīkāku informāciju pirmdien, savukārt ASV tirdzniecības pārstāvis Džeimisons Grīrs, kurš arī piedalījās sarunās, sacīja, ka domstarpības starp abām pusēm nav tik lielas, kā tika uzskatīts iepriekš.
Sanāksme Šveicē varētu iezīmēt vienu no lielākajiem notikumiem kopš ASV prezidenta Donalda Trampa 2.aprīlī ieviesa plašus tarifus, kas globālajā tirdzniecībā ieveda haosu un izraisīja ārkārtēju tirgus nestabilitāti.
“Šī ir visu sarunu māte,” sacīja UBS Emerging Markets Americas investīciju vadītājs Aleho Cervonko.
“Tirdzniecībā notiek simtiem miljardu dolāru, 145% tarifs Ķīnas eksportam, kas ir sava veida de facto embargo un sūdzības, kas sniedzas daudz tālāk par tirdzniecību.”
Nesen investori ir pauduši optimismu, ka sliktākie tirdzniecības scenāriji nepiepildīsies, un norādīja uz deeskalācijas pazīmēm starp ASV un Ķīnu, kas ir iemesls akciju kāpumam.
Taču, neskatoties uz Trampa komentāriem pirms sarunām, kas liecina par zemāku Ķīnas tarifu līmeni, un par ceturtdien paziņoto tirdzniecības darījumu starp ASV un Lielbritāniju, daudzi tirgus dalībnieki sacīja, ka nesagaida lielus sasniegumus sarunās.
Akcijas piektdien beidza nedēļu mierīgi, investoriem gaidot nedēļas nogales tirdzniecības sarunas starp ASV un Ķīnu.
“Mēs joprojām apšaubām, vai tiešas ASV un Ķīnas sarunas novedīs pie” grandioza kompromisa”, ” sacīja Macquarie globālais valūtas maiņas un likmju stratēģis Tjerī Vizmans.
Gan ASV, gan Ķīna, iespējams, vēlēsies vai pat vajadzēs panākt vienošanos, sacīja Likviana Ren, WisdomTree Asset Management Modern Alpha direktors. Tomēr šajā agrīnajā posmā šķiet, ka ir maz motivācijas to darīt ātri, viņa piebilda.
“Šobrīd tirgus, iespējams, ir nedaudz pārāk optimistiskas cerības attiecībā uz to, ko Ķīna un ASV var sasniegt un cik ātri notikumi virzīsies.”
Tirdzniecības spriedze starp abām valstīm saasinājās pagājušajā mēnesī, kad ASV palielināja tarifus visam Ķīnas importam līdz 145%, bet Ķīna pēc tam paaugstināja nodevas ASV importam līdz 125%.
Piektdien Trampa komentāri, ka 80% muitas tarifs Ķīnas precēm “šķiet pareizs” — viņš pirmo reizi ierosināja konkrētu alternatīvu 145% nodevām — radīja zināmas cerības uz progresu ceļā uz strīda atrisināšanu.
Etalona S&P 500 akciju indekss (.SPX), atver jaunu cilni, jau ir dzēsis straujos zaudējumus, kas novēroti tūlīt pēc tarifu paziņojuma 2. aprīlī, lai gan uzņēmumi turpina brīdināt investorus par to ietekmi un to radīto nenoteiktību komentāros saistībā ar ieņēmumiem.
S&P 500 joprojām ir samazinājies par aptuveni 8% no februāra visu laiku augstākā līmeņa un aptuveni 4% gadā.
Tarifu haosa apstākļos vājās patērētāju noskaņojuma aptaujas un citi “vieglie dati” ir radījuši bažas par ASV izaugsmi, lai gan lielākā daļa ekonomikas datu liecina par ekonomikas noturību.