No 21.oktobra līdz 5.novembrim Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras mīnu kuģa M-08 “Rūsiņš” komanda 45 karavīru sastāvā piedalās NATO militārajās mācībās “Trident Juncture” Norvēģijā, lai pilnveidotu spēju veikt dažāda spektra jūras operācijas, vienlaikus meklējot dažāda tipa mācību mīnas, kā arī sniegtu atbalstu jūras desanta operācijai.
Militāro mācību norises laikā Norvēģijas iekšējos ūdeņos tiek veikta arī Otrā pasaules kara vēsturisko jūras mīnu meklēšanas operācija. Līdz šim mīnu kuģis M-08 “Rūsiņš” ir atradis, pārvietojis un neitralizējis vienu Otrā pasaules kara Lielbritānijas grunts mīnu.
Pēdējo gadu lielākajās NATO militārajās mācībās “Trident Juncture” Norvēģijā piedalās arī vairāk nekā 40 Latvijas karavīru no Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un Zemessardzes 54.kaujas atbalsta bataljona ar vieglo militāro inženieru vadu, mehāniķu grupu un Nacionālā atbalsta elementu. Viens no mācību uzdevumiem ir arī nodrošināt Latvijas karavīru pilnvērtīgu sagatavošanu dežūrai NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienībā (VJTF) Vācijas kontingenta sastāvā 2019.gadā. Tāpēc mācību laikā īpaša vērība tiks pievērsta kaujas atbalsta procedūru pilnveidošanai, lai nodrošinātu kaujas inženieru savietojamību kopīgu uzdevumu izpildē.
Jau ziņots, ka no šā gada jūlija mīnu kuģis M-08 “Rūsiņš” atrodas dežūrā NATO 1.pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā (SNMCMG1), kas ir daļa no Alianses Reaģēšanas spēku jūras komponentes. Dežūras aktīvā fāze Baltijas jūrā un Ziemeļjūrā ilgs līdz decembra beigām.
NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no četrām NATO pastāvīgajām Jūras spēku grupām. NATO pastāvīgās Jūras spēku grupas veido NATO Reaģēšanas spēku jūras komponenti, kas darbojas kā tūlītējas reaģēšanas spēki. NATO 1.pastāvīgā jūras pretmīnu grupa ir viena no divām alianses jūras komponenta daudznacionālām vienībām, kas izveidota mīnu iznīcināšanas operāciju veikšanai, un NATO Reaģēšanas spēku sastāvā spēj veikt pretmīnu darbību jūrā noteiktā gatavības laikā.
Ikdienā grupas kuģi piedalās apmācībā, veic manevrēšanas vingrinājumus, kuģošanas treniņu, piedalās arī militārajās mācībās, kurās iznīcina mīnas. Kā viens no pakārtotajiem uzdevumiem ir patrulēšana, kuras laikā NATO klātbūtne tiek demonstrēta gan jūrā, gan krastā, kā arī ostu vizīšu laikā.
Latvijas bruņotie spēki NATO 1. pastāvīgajā jūras pretmīnu grupā piedalās kopš 2007. gada. 2017.gadā SNMCMG1 komandvadību pirmo reizi pārņēma Latvija. NATO karogs tika pacelts uz Jūras spēku štāba un apgādes kuģa A – 53 “Virsaitis”. 2018. gada janvārī grupas komandvadību no Latvijas pārņēma Beļģijas Jūras spēki.
NATO militārajās mācībās “Trident Juncture” aptuveni 50 000 dalībnieku no NATO dalībvalstīm un partnervalstīm pārbauda spēku savietojamību, spēju sadarboties un aizsargāt teritoriālo integritāti un iedzīvotājus no iespējamā apdraudējuma.
NATO militāro mācību mērķis ir nodrošināt, ka NATO spēki ir atbilstoši sagatavoti, gatavi sadarboties un kopīgi reaģēt uz jebkura rakstura apdraudējumu.
Militāro mācību aktīvā fāze norisinās no 25.oktobra līdz 7.novembrim. Kopumā militārajās mācībās “Trident Juncture” iesaistītas aptuveni 150 lidmašīnas un helikopteri, 65 kuģi un 10 000 militārās tehnikas vienības, kā arī karavīri no 31 valsts.
Par Sevišķi ātras reaģēšanas vienības izveidi dalībvalstis vienojās NATO samitā Velsā 2014.gadā, lai uzlabotu alianses spējas reaģēt uz jaunajiem drošības izaicinājumiem. Vienība ir alianses vienots spēks, ko veido sauszemes komponents ar atbilstošām gaisa, jūras un speciālo operāciju spējām. Sevišķi ātro reaģēšanas vienību būs iespējams izvietot dažu dienu laikā, lai reaģētu uz jebkuriem izaicinājumiem, kas rastos kādā no NATO dalībvalstīm.
Plašāka informācija par NATO militārajām mācībām pieejama NATO mājas lapā: https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_158620.htm