- “Tas tak ir tik viegli!”
Tas, kas jums šķiet viegls un saprotams, bērnam var būt visīstākais pārbaudījums. Reizēm tas ir kas jauns, kas nesanāk, vai arī vienkārši nav pa spēkam. Protams, arī vecāki šos vārdus saka aiz vislabākajiem nodomiem. Diemžēl motivācijas vietā tiek iegūts pilnīgi pretējs efekts. Bērns domā: “Ja jau tas ir tik viegli, bet man nesanāk, tas nozīmē, ka esmu stulbs un nekam nederīgs.” Reizēm bērniem pietrūkst spēka cīnīties, tādēļ viņi vienkārši padodas, paralēli izveidojot sev zemu pašvērtējumu. Labāk teikt: “Šis ir grūts uzdevums” vai “Tev varētu būt grūti”, jo tad, kad bērns būs to izdarījis, viņš domās, ka paveicis īstu varoņdarbu.
- Viņu vietā tiek darīts pārāk daudz
Ne reizi vien ir nācies saskarties ar tēviem un (jo īpaši) mātēm, kuri no saviem bērniem izaudzē īstus “dārzeņus”. “Neej tur, nāc šeit, citādi sniegs uz galvas uzkritīs un sāpēs!”. “Nestāvi pie ledusskapji, citādi nosalsi. Traukus nemazgā, mēs paši nomazgāsim. Uz skolu aiz rociņas aizvedīsim, ar pāri darītājiem parunāsim mēs…” Darot visu šo, vecāki atņem spēju bērnam normāli dzīvē adaptēties. Reizēm vecāki mēdz bērniem pateikt, ka “Tu neesi spējīgs”. Viņu pašvērtējums, pats par sevi saprotams, kritīsies. Ļaujiet bērniem pašiem veikt savus soļus, pašiem dabūt savus punus, lai viņi saprastu. Lai gan būs sāpīgi, viņi būs to izdarījuši paši un gandarījums augs līdz ar padarīto. Nebaidieties atlaist sava bērna roku.
- Pieradums bāzt sejā visas bērna kļūdas
Nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Arī jūs, vecāki, reizēm mēdzat nolaist kaut ko greizi! Nekad nevajag to bāzt sejā, lai tad, kad bērns būs izaudzis, viņš spētu nostāties pretī dzīvei un tās pārbaudījumiem pats. Pārējie šaubīsies savās spējās un baidīsies no dzīves. Sāpes, kuras dodas līdzās mūsu kļūdām, palīdz mums attīstīties un mācīties no tām. Līdz ar katru dzīves pamācību mēs kļūstam aizvien gudrāki un stiprāki. Iedomājieties, ko jūs liedzat saviem bērniem!
Atcerieties, ka arī jūsu bērns ir dzīvs cilvēks, kam visa dzīve vēl ir priekšā. Nedariet tā, lai bērnam nāktos visu dzīvi atgriezties atpakaļ bērnības nepatīkamajās atmiņās.