Brazīlijas tirdzniecības amatpersona Horhe Vians uzskatīja, ka pašreizējais starptautiskās tirdzniecības klimats ir labvēlīgs ES u Mercosur darījuma noslēgšanai.
Mercosur jeb Dienvidu kopējais tirgus ir vadošais tirdzniecības bloks Dienvidamerik.
Brazīlija ir optimistiski noskaņota, ka ES un Mercosur tirdzniecības vienošanos var ratificēt, neraugoties uz zināmiem iebildumiem, un uzskata, ka pašreizējā ASV tarifu situācija to veicinās, intervijā Euronews sacījis vadošais Brazīlijas tirdzniecības sūtnis.
“Mēs esam ļoti optimistiski noskaņoti, jo īpaši tagad, kad ASV ir paaugstinājušas tarifus visā pasaulē,” sarunā ar Euronews sacīja Brazīlijas Tirdzniecības un investīciju veicināšanas aģentūras ApexBrasil vadītājs Horhe Vians, piebilstot: “Ņemot vērā naidīgo vidi, ar kuru šobrīd saskaras pasaule, mēs varam sadarboties, lai uzlabotu līguma ieviešanu.”
Decembrī Eiropas Komisija noslēdza politisku vienošanos ar Mercosur valstīm – Argentīnu, Brazīliju, Paragvaju un Urugvaju -, lai izveidotu vienu no pasaulē lielākajām brīvās tirdzniecības zonām, kas aptver 750 miljonus cilvēku un aptuveni vienu piekto daļu no pasaules ekonomikas. Tagad, lai nolīgums stātos spēkā, tas ir jāapstiprina ES valstīm.
Dažas ES dalībvalstis tomēr ir pretojušās šim darījumam, atsaucoties uz bažām par negodīgu konkurenci, ko varētu izraisīt Mercosur lauksaimniecības produktu eksports un vides standarti Mercosur valstīs.
“Šobrīd mums ir objektīva situācija: Trampa administrācija kaitē brīvajai tirdzniecībai un daudzpusībai; ir jāpielāgojas visiem,” sacīja Horhe Vians, piebilstot: “Eiropa eksportē preces vairāk nekā 600 miljardu dolāru vērtībā uz ASV. Ja šim eksportam tiks piemēroti aptuveni 20% tarifi, tas ietekmēs lauksaimniecības ražotāju, rūpniecisko ražotāju dzīvi Eiropā un rūpniecisko ražotāju dzīvi.”
Par Francijas aicinājumiem nolīgumā iekļaut tā sauktās “spoguļa klauzulas”, kas paredzētas, lai nodrošinātu, ka lauksaimniecības produktu imports no Mercosur atbilst tiem pašiem ražošanas standartiem, ko piemēro ES lauksaimniekiem, viņš teica, ka ražošanas apstākļi ir pārāk atšķirīgi, lai tos atspoguļotu.
Viņš sacīja, ka, lai gan pārtikas ražošana joprojām ir jūtīgs jautājums, “to var atrisināt ar dialogu un sadarbību”.
Brazīlija cer uz Eiropu eksportēt ne tikai kritiskās izejvielas, bet arī atjaunojamo enerģiju sektorā. Rūpniecības sektorā Embraer, Brazīlijas kosmosa gigants, kuram jau ir rūpnīca Portugālē, solīja “miljardiem dolāru investīcijas Eiropā, lai ražotu lidmašīnu komponentus”, piebilda amatpersona.
ES – Mercosur vienošanās aizstāvji apgalvo, ka darījums ir nepieciešams, lai cīnītos pret Ķīnas ietekmi reģionā.
“Protams, Ķīnas ietekme uz visu kontinentu ir realitāte,” sacīja Vians, taču viņš piebilda: “Eiropa mums ir prioritāte. Ķīna ir Brazīlijas lielākais tirdzniecības partneris nevis kvalitātes, bet kvantitātes ziņā.