Sji Dzjiņpins iestājas par brīvo tirdzniecību, ceļojot pa Dienvidaustrumāzijas valstīm

Ķīnas Sji iestājas par brīvo tirdzniecību, šonedēļ apceļojot Dienvidaustrumu Āziju, parādot Ķīnu kā “stabilitātes un noteiktības” avotu. Pirmdien viņu Hanojā ar pompu un ceremoniju sagaidīja Vjetnamas prezidents To Lams.

Vēlāk otrdien trīs dienu vizītē viņš ieradās Kualalumpurā, Malaizijas galvaspilsētā, un viņš beigs savu ceļojumu ar pieturu Kambodžā.

Hanojā Sji tikās ar Vjetnamas Komunistiskās partijas ģenerālsekretāru To Lamu, kur viņš sacīja, ka abas valstis “ir nesušas pasaulei vērtīgu stabilitāti un noteiktību” “trauksmainajā pasaulē”. Viņš arī izrādīja cieņu Hošiminas, Vjetnamas komunistiskās partijas dibinātāja, mauzolejā.

“Kā ieguvējām no ekonomikas globalizācijas, gan Ķīnai, gan Vjetnamai vajadzētu stiprināt stratēģisko apņēmību, kopīgi iebilst pret vienpusējiem iebiedēšanas aktiem, atbalstīt globālo brīvās tirdzniecības sistēmu un saglabāt globālās rūpniecības un piegādes ķēdes stabilas,” teikts Ķīnas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Ķīna un Vjetnama parakstīja virkni memorandu par sadarbību piegādes ķēdēs un kopīgu dzelzceļa projektu, un Sji arī apsolīja plašāku piekļuvi Vjetnamas lauksaimniecības produkcijas eksportam uz Ķīnu, lai gan par līgumiem tika publiskotas tikai dažas detaļas.

Tramps: brauciens, lai “sagrautu ASV”

ASV prezidents Donalds Tramps kritizēja sanāksmi, kas notika dažas dienas pēc tam, kad viņa tarifi satricināja globālos tirgus un lika valdībām visā pasaulē satraukties. Reaģējot uz pirmdienas tikšanos, Tramps sacīja, ka Ķīna un Vjetnama cenšas “izdomāt, kā mēs varam sagraut Amerikas Savienotās Valstis”.

Paredzams, ka Malaizijā Sji apspriedīs brīvās tirdzniecības līgumu starp Ķīnu un Dienvidaustrumāzijas valstu asociāciju, kurā ir 10 dalībvalstis, jo Malaizija šogad ir asociācijas priekšsēdētāja. Sji tiksies ar karali sultānu Ibrahimu trešdienas rītā un premjerministru Anvaru Ibrahimu vēlāk dienā.

ASEAN ģenerālsekretārs Kao Kims Hūrns Ķīnas valsts medijiem sacīja, ka vienošanās atcels daudzus tarifus starp Ķīnu un bloka dalībvalstīm.

“Daudzos gadījumos mēs pazemināsim tarifus līdz nullei un pēc tam paplašināsim visās jomās,” viņš sacīja intervijā valsts raidorganizācijas angļu kanālam CGTN.

Malaizijā ir vairāki Belt and Road Initiative projekti, tostarp Ķīnas dzelzceļa projekts 11,2 miljardu ASV dolāru (9,9 miljardu eiro) vērtībā. Ķīna ir arī tās lielākais tirdzniecības partneris un galvenais ārvalstu tiešo investīciju avots.

Sji tūre, visticamāk, tika plānota, pirms tarifu paziņojumi bija sagrāvuši pasaules ekonomiku.

“Raugoties no Ķīnas perspektīvas, tas galvenokārt ir saistīts ar to, lai Ķīnas ietekme reģionā joprojām būtu spēcīga un dinamiska, un Dienvidaustrumāzija ir Ķīnas galvenais tirdzniecības partneris,” sacīja Singapūras Starptautisko attiecību institūta vecākais līdzstrādnieks Oh Ei Suns.

Tomēr brauciena laiks un fakts, ka Vjetnama, Malaizija un Kambodža bija valstis, kuras ietekmēja Trampa tarifi, sniedz Pekinai iespēju prognozēt, kā tā darbosies kā “atbildīga” lielvalsts, kas ir viena no Ķīnas ilgtermiņa nostādnēm.

“Šajā nestabilajā periodā Ķīna var daudz piedāvāt Vjetnamai un citām ASEAN valstīm,” sacīja Vjetnamas Fulbraita universitātes Vjetnamas universitātes vjetnamiešu studiju profesors Ngujens Tans Trungs. “Es domāju, ka Ķīna var būt līdere.”

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru