Kafijas cenas šobrīd ir sasniegušas grūti iedomājumis augstumus, kādi nav redzēti pēdējo 47 gadu laikā.
Tas ir saistīts ar preču tirgus fjūčeru līgumiem (līgumi par pirkšanu vai pārdošanu nākotnē par noteiktu cenu) par Arabica kafiju, kas nesen sasniedza USD 3,35 par mārciņu (0,454 kg). Tas ir par 70% vairāk nekā gada sākumā, un tādi rādītāji nav bijuši kopš 1977. gada.
Cenas ir paaugstinātas, jo baidās par ekstrēmu laikapstākļu un intensīvā sausuma sekām lielākajās kafijas ražotājvalstīs, piemēram, Brazīlijā un Vjetnamā. Pēdējā ir piedzīvojusi ilgstošu sausumu, kam sekoja lietusgāzes, kas aizkavējušas ražas novākšanu.
“Izaicinošā augšanas sezona Vjetnamā, kas ir lielākais robusta pupiņu ražotājs, tagad ir pārcēlusies uz Brazīliju, kur nelabvēlīgi laikapstākļi ir radījuši nopietnas bažas par 2025. gada arabica ražu,” savā nesenajā analīzē raksta Saxo Bank Preču stratēģijas vadītājs Ole Hansens.
Sausums un lietusgāzes
Brazīlija, galvenā arabica pupiņu ražotāja, cīnījās ar lielāko sausumu pēdējo gadu desmitu laikā, pirms oktobrī beidzot ieradās lietus. Tomēr augsnes mitrums joprojām bija zems, palielinot bažas, ka labība neattaisnos cerības, tādējādi paaugstinot starpkontinentālās biržas (ICE) etaloncenas.
Arabica fjūčeru līgumi marta piegādēm ceturtdienas pēcpusdienā ICE tirgojās par USD 3,14 par mārciņu, pēc dažu dienu korekcijas atkal palielinoties no 29. novembrī sasniegtajiem rekordlīmeņiem USD 3,35.
No diviem preču tirgū tirgotajiem kafijas veidiem Arabica cena ir pieaugusi gandrīz par 70% līdz šim gadam, bet Robusta cena pieaugusi par vairāk nekā 60%.
Kafija ir viena no visvairāk tirgotajām precēm pasaulē, un pieprasījums ir pieaudzis, ko veicinājis pieaugošais patēriņš Ķīnā. Tomēr ir tikai dažas ražotājvalstis, kas spēj apmierināt šo pieprasījumu. Galvenie ražotāji ir Brazīlija, Vjetnama, Kolumbija, Indonēzija un Etiopija, visas tropiskās valstis, kuras ļoti ietekmē klimata pārmaiņas.
ASV Lauksaimniecības ministrija (USDA) nesen samazināja Brazīlijas kafijas ražošanas prognozi 2024./25.gadam no 69,9 miljoniem (60 kg) maisiņu līdz 66,4 miljoniem maisiņu, kas joprojām ir par 0,2% vairāk nekā iepriekšējā sezonā. “Šī kautrīgā izaugsme notiek pēc spēcīga nelabvēlīgu laikapstākļu perioda galvenajos ražošanas reģionos, kas izraisīja sākotnējo aplēšu samazinājumu sezonai,” teikts USDA ziņojumā.
Patērētāji jau var izjust tirgus cenu kāpuma ietekmi, jo pasaulē lielākais kafijas ražotājs Nestle SA pirms divām nedēļām paziņoja, ka turpinās paaugstināt kafijas cenas, tostarp arī tādiem produktiem kā Nespresso pod kapsulas, liecina Yahoo Finance.