Ražotāju cenu indekss, kas aplūko vidējās pārdošanas cenu izmaiņas, ko vietējie ražotāji saņem par saviem pakalpojumiem un precēm, pazeminājās jau 16. mēnesi pēc kārtas.
Vācijas ražotāju cenas oktobrī samazinājās par 1,1%, un tas atbilst analītiķu prognozēm.
Saskaņā ar Federālā statistikas biroja datiem, tas bija nedaudz labāk nekā 1,4% kritums septembrī, taču tas joprojām ir 16. kritums pēc kārtas.
Ražotāju cenu indeksa (RCI) rādītāja samazinājumu oktobrī galvenokārt noteica ievērojams enerģijas cenu kritums, kas septembrī samazinājās par 5,6%.
Vieglā kurināmā cenas oktobrī samazinājās par 22,7%, bet naftas produktiem cenas samazinājās par 12,9%. Arī dabasgāzes cenas oktobrī, salīdzinot ar septembri, saruka par 10,1%, degvielas cenām samazinoties par 12,1%. Arī elektroenerģijas cenas samazinājās par 7,3%.
Ražotāju cenas bez enerģijas cenām oktobrī pieauga par 1,3%. Arī ražošanas līdzekļu cenas pieauga par 2%, automobiļu un to daļu cenām pieaugot par 1,4%. Arī mašīnu izmaksas pieauga par 2%.
Tāpat arī ilglietojuma preču cenas pieauga par 0,9%, patēriņa preču cenām pieaugot par 1,9%. Arī starppatēriņa preču cenas pieauga par 0,4%.
Ražotāju cenu indekss salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi oktobrī sasniedza 0.2%, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar 0.5% septembrī. Tas arī atbilda tirgus prognozēm.
Nākamgad cer uz ekonomiskās aktivitātes pieaugumu
Vācijas ekonomika turpina cīnīties ar rūpniecības un ekonomiskās aktivitātes palēnināšanos, jo augstākas procentu likmes un dzīves dārdzība attur patērētāju tēriņus.
Eiropas Komisija savā jaunākajā Vācijas ekonomikas prognozē norādīja: “Paredzams, ka 2024. gadā Vācijas ekonomiskā aktivitāte samazināsies par 0,1%. Liela nenoteiktība ir skārusi patēriņu un investīcijas, un tirdzniecības prognozes ir pasliktinājušās, jo pasaules pieprasījums pēc rūpniecības precēm ir vājinājies.’’
“Turpinot, iekšzemes pieprasījums pieaugs, ko veicinās reālo algu pieaugums. Paredzams, ka tas veicinās IKP pieauguma atjaunošanos līdz 0,7% 2025. gadā un 1,3% 2026. gadā. Tiek prognozēts, ka valsts budžeta deficīts samazināsies un valsts parāds attiecība stabilizējas aptuveni 63% apmērā no IKP.”
Paredzams, ka Vācijas inflācija 2024. gadā būs vidēji 2,4%, bet 2025. gadā tā samazināsies līdz 2,1% un 2026. gadā samazināsies līdz 1,9%.