Piektdien Boeing akcijas pieauga par 3,5 %, jo tika liktas likmes, ka lidmašīnu ražotāja ASV Rietumkrasta rūpnīcas strādnieki apstiprinās jaunu algu piedāvājumu un izbeigs septiņas nedēļas ilgušo streiku, kas apturēja lidmašīnu ražošanu un ietekmēja uzņēmuma finanses.
Aptuveni 33 000 mašīnistu, kuri streiko kopš 13. septembra, pirmdien balsos par jaunu līguma piedāvājumu, kas paredz paaugstināt algas par 38 % četru gadu laikā salīdzinājumā ar iepriekšējo 35 % piedāvājumu.
Priekšlikumā ir iekļauts 12 000 ASV dolāru bonuss par ratifikāciju, bet nav izpildīta strādnieku prasība atjaunot noteiktu pabalstu pensiju. Boeing darbinieki noraidīja divus iepriekšējos priekšlikumus balsojumos 12. septembrī un 23. oktobrī.
“Tas izskatās daudzsološs, jo tuvojas arodbiedrības sākotnēji izvirzītajam mērķim četru gadu laikā palielināt algas par 40 %. Arī tas, ka streiks ilgst gandrīz divus mēnešus, ir faktors, kas liecina par labu vienošanās noslēgšanai,” sacīja S&P Global Ratings aviācijas un kosmosa direktors Bens Tsocanos.
Boeing izpilddirektors Kellijs Ortbergs piektdien aicināja darbiniekus pieņemt vienošanos, paziņojumā darbiniekiem norādot, ka ir pienācis laiks “koncentrēties uz uzņēmuma atjaunošanu un pasaules labāko lidmašīnu piegādi”.
Strādnieku viedokļi piketa līnijās bija dalīti – daži sacīja aģentūrai Reuters, ka ir gatavi izbeigt nogurdinošo streiku, bet citi bija apņēmības pilni pieprasīt pilnu 40 % algu palielinājumu.
“Ar to nepietiek. Viņi pat nav izpildījuši mūsu prasības,” sacīja 34 gadus vecais kvalitātes inspektors Kenets Vi.
59 gadus vecā Keita Makkinnija, kas strādā ar 737 MAX lidmašīnu, teica, ka balsos par vienošanās pieņemšanu.: “Es vēlos atgriezties darbā. Rēķini ir tādi, kādi tie ir,” sacīja Makkinnija aģentūrai Reuters.
Streiks ir apturējis Boeing visvairāk pārdoto lidmašīnu 737 MAX, kā arī platizmēra lidmašīnu 767 un 777 ražošanu, izraisot 6 miljardu ASV dolāru zaudējumus trešajā ceturksnī un apgrūtinot Ortberga centienus panākt reorganizāciju.
Volstrītas analītiķi ir skenējuši Reddit ierakstus un sociālo mediju reakcijas, kas bija priekšvēstnesis par strādnieku noskaņojumu iepriekšējos divos balsojumos. Mašīnistu arodbiedrība ir paziņojusi, ka tā no uzņēmuma izspiedusi visu, ko varēja, vienlaikus brīdinot, ka turpmākie piedāvājumi varētu būt regresīvi.
“Priekšlikuma ekonomiskie aspekti ir būtisks uzlabojums darba ņēmējiem. Atšķirībā no pēdējā priekšlikuma arodbiedrības vadības atbalstam būtu jāpalīdz vēl vairāk tuvināt balsojumu ratifikācijai,” teica Dino Kritikos, Fitch Ratings rīkotājdirektors.
Darbiniekiem ir iespēja iemaksāt vienreizēju summu 5000 ASV dolāru apmērā no prēmijas savā 401(k) pensijas kontā vai saņemt skaidru naudu.
Šī iespēja kopā ar iespēju, ka 20 % no darba ņēmēju algas varētu tikt ieskaitīti pensiju kontos, var ietekmēt stingrās pensiju nostājas piekritējus, savā piezīmē rakstīja Jefferies analītiķe Šeila Kahjaoglu.
Strādnieki streika laikā ir zaudējuši vidēji 10 400 ASV dolāru algas, kas pārsniedz vidējo algas pieaugumu pirmajā gadā saskaņā ar piedāvājumu, teica Kahyaoglu. Viņa sacīja, ka Boeing nesenais kapitāla palielinājums nostāda to spēcīgākā sarunu pozīcijā. Tās akcijas kopš streika sākuma septembrī ir samazinājušās par 8,3 %.