Somijā katra grūtniece saņem paciņu no valsts – tā ir ģeniāla ideja!

1

Kastes izcelsme

Somijas valdība šādas jaundzimušo kastes jeb paciņas sāka izsniegt jau tālajā 1938. gadā. No sākuma par šādām paciņām sapņot varēja tikai maznodrošinātas ģimenes, taču pakāpeniski tās sāka sniegt aizvien vairāk ģimenēm un jau 1949. gadā tās saņēma jebkura sabiedrības slāņa iedzīvotāji.

Heidija Liezivezi, no Somijas Sociālās nodrošināšanas aģentūras, norāda, ka sākotnējās paciņas izsniegšanas iemesls bija paredzēts kā mudinājums jaunajām māmiņām vērsties pēc medicīniskās palīdzības. Lai iegūtu šo bērna apgādes paciņu, sievietēm bija obligāti jāvēršas kādā no valsts medicīnas iestādēm un tas bija jādara laikā līdz ceturtajam grūtniecības mēnesim.

LASI VĒL: Sirdi plosošs stāsts. Ne vecāku, ne vārda – mazulis, kas izdzīvojis pēc aborta

Tādā veidā jaunās māmiņas ne tikai tika nodrošinātas ar visu nepieciešamo pirmajiem zīdaiņa dzīves mēnešiem, bet arī pieradinātas doties regulārās medicīniskās apskatēs, zinot to, ka tolaik medicīnas iestāšu sniegtie pakalpojumi aizvien attīstījās un sāka sniegt sievietēm tādas iespējas.

Ap 1930. gadiem Somija bija salīdzinoši nabadzīga valsts, tādēļ arī zīdaiņu mirstības līmenis bija ļoti augsts. Vidēji 65 bērni no 1000 mira, nesasniedzot pat viena gada vecumu. Par laimi, šos bēdīgos statistikas datus izdevās ļoti ātri uzlabot.

Tātad, kā jau tika minēts, Somijā katra grūtniece saņem bērna apkopes paciņu, kas saucās “Topošās māmiņas paciņa”. Tā ir noderīga paciņa, kas nodrošina sievieti ar visu primāri nepieciešamo mazuļa pirmajiem dzīves mēnešiem. Pat kasti pirmajos mēnešos varēja izmantot kā gultiņu! Šodien ar Reddit GrumpyFinn kompānijas lietotāju palīdzību mēs noskaidrosim, kas tieši tajā atradās.

Ko mums stāsta kāda no šīs paciņas saņēmējām?

2

Paciņas iespējams bezmaksas saņemt kādā no pasta stacijām. Izskatās, ka arī mūsu kaķis Simba ir patīkami saviļņots.

3

Šādi kaste izskatās bez iesaiņojuma.

4

Lūk, kas atrodams tās iekšienē.

5

 

 

Kastē ir ziemas kombinezons, cepure, cimdiņi un vēl filca kombinezons. Šāda silta sedziņa ar rāvējslēdzēju.

5

Kastē vēl bija atrodams: visdažādākās cepurītes, zeķītes un zeķubikses. Atsevišķā nodalījumā ir ielikta grāmatiņa, rotaļlieta, prezervatīvi, kā arī citas nelieli bērnu higiēniskie piederumi.

7

Vēl tur ir bērnu paladziņi, dvieļi un daudz dažādu apģērbu, kas ir ļoti neitrālos un neuzkrītošos toņos. Kastē iekšā atrodas arī neliels matracis, lai šo pašu kasti turpmāk varētu izmantot kā gultiņu, kamēr bērns vēl ir pavisam maziņš.

8

Uzskatām, ka šī ir lieliska ideja, kā atbalstīt jaunās māmiņas un palīdzēt atvieglot pirmos jaundzimušā dzīves mēnešus šajā pasaulē. Šādā veidā vecākiem tiek sniegts neizmērojami liels materiālais atbalsts, kas noteikti palīdz jau tā sarežģītajā brīdī, kad ir jāuztur un nemitīgi jārūpējas par jaundzimušo. Par laimi, Somija tik tiešām rūpējas par saviem iedzīvotājiem!

LASI VĒL: Ārsti vēl nekad nebija redzējuši ko līdzīgu: jaundzimušā smadzenes atradās ārpus galvaskausa

Dalieties arī ar citiem lasītājiem, lai viņi arī iepazīstas ar to, kā citviet pasaulē dzīvo jaunie vecāki!

AVOTS

Iesaki šo rakstu citiem!

COMMENTS

  • <cite class="fn">somiete</cite>

    Somijā tas ir jau sen, bet daudzi somi to neizmanto, jo uzskata ka ir pietiekami pārtikuši un var iztikt bez valsts atbalsts. Tas tiek uztverts kā maznodrošināto atbalsts.

Pievienot komentāru