Godinot augstākā punkta sasniegšanu un apjomīgāko būvdarbu posma pabeigšanu, šodien, 10. augustā, kultūras un izklaides centrs Hanzas Perons svin spāru svētkus. Ievērojot tradīcijas, šodien celtnieki ēkas jumta karkasam piestiprināja spāru vainagu.
Pirmie ēkas rekonstrukcijas darbi tika uzsākti 2017. gada septembrī, un sākotnēji Hanzas Perona atklāšana bija iecerēta jau 2018. gada nogalē par godu Latvijas 100 gadu jubilejai. Tomēr notikumi ar ABLV Bank piespieda projektu apturēt un iesaldēt to uz vairākiem mēnešiem. Taču arī tik grūtā laikā, kāds bija 2018. gada pirmais pusgads, tika atrasts finansējums darbu turpināšanai, lai šī kultūrvēsturiskā ēka neaizietu bojā un nepabeigtie darbi neradītu ilgtermiņa zaudējumus. Hanzas Perona rekonstrukcijas projekta kopējās izmaksas plānotas ap 11 miljoniem eiro, kas sevī iekļauj arī visus infrastruktūras un inženierkomunikāciju izveides darbus.
“Šajos spāru svētkos esmu pateicīgs visiem būvniecības procesā iesaistītajiem par ieguldīto darbu un kvalitāti, lai Rīgas iedzīvotājiem un tās viesiem jau drīzumā būtu pieejama jauna un mūsdienīga kultūras ēka. Ticu, ka sadarbība ar būvniekiem būs tikpat veiksmīga līdz projekta realizācijas beigām, un 2019. gada pavasarī Hanzas Perons varēs vērt savas durvis apmeklētājiem,” atzīmēja Pillar Development, SIA valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis.
Ievērojot lielo darba apjomu, ēkas projektēšanai un būvniecības darbu veikšanai kopumā piesaistīti vairāk kā 20 uzņēmumi, bet projekta ģenerāluzņēmēja funkcijas pilda Pillar Contractor, SIA.
Hanzas Perons, kas ir bijusī Rīgas Preču stacijas noliktavas ēka New Hanza teritorijā, Pulkveža Brieža un Hanzas ielas stūrī, tiek rekonstruēts saskaņā ar Sudraba Arhitektūras biroja arhitekta Reiņa Liepiņa piedāvāto projektu, kas ļaus nodrošināt neatkārtojamu vēsturisku auru tur rīkotajiem pasākumiem. Ēkas rekonstrukcijas vīzijā ietilpst tās vēsturiskā veidola saglabāšana un vietas industriālā rakstura atjaunošana – piemēram, dizainā tiks izmantoti arī sliežu posmi. Rekonstrukcijas ideja paredz, ka ēkas mērogs tiks vizuāli un emocionāli palielināts, iekļaujot Rīgas centrā vēl vienu atsauci uz pilsētas bagāto pagātni.
Projekts paredz bijušo stacijas noliktavu iestiklot pa perimetru, izveidojot arī jaunu jumta konstrukciju. Stiklojumam dienvidaustrumu, dienvidu un dienvidrietumu daļā no ārpuses paredzēta dubulta fasāde – vertikāls dēļu apšuvums, izveidojot noēnojumu. Rietumu fasādē, pret Pulkveža Brieža ielu, priekšā stiklojumam paredzēti bīdāmi dēļu vairogi, reizē atrisinot noēnojumu un estētiski turpinot dzelzceļa infrastruktūras tēmu. Esošās koka un metāla jumta konstrukcijas tiek saglabātas reizē kā dekoratīvs elements un arī nesošā konstrukcija, kurā var iekārt izstāžu mākslas darbus un pasākumu aprīkojumu.
Hanzas Perons ar publiski pieejamo 2 800 m2 platību, tai skaitā lielās zāles 1 230 m2 platību, iecerēts kā daudzfunkcionāls kultūras centrs, kuru varēs izmantot gan kā koncertzāli ar iespēju izvietot līdz 1100 sēdvietām, gan kā mākslas un izstāžu galeriju vai korporatīvo pasākumu norises vietu. Plašās telpas, kuras būs iespējams sadalīt arī 3 mazākās akustiski nodalītās zālēs, varēs izmantot patiesi daudzveidīgi. Zālē varēs iebraukt ar lielgabarīta tehniku, lai veidotu izstādes vai nodrošinātu sarežģītus specefektus. Ērtā sasniedzamība padarīs to par ideālu vietu kultūras un izklaides pasākumiem, atrašanās vieta tai piešķirs mākslinieciskuma auru, kamēr vēsturiskais veidols sniegs pēctecības sajūtu.