Google pievienojas aizvien garākajam to ASV uzņēmumu sarakstam, kuri ir atteikušies no dažādības, vienlīdzības un integrācijas (DEI) programmām vai samazinājuši to apjomu.
Šis solis, kas izklāstīts trešdien Google darbiniekiem nosūtītajā e-pasta vēstulē, tika veikts pēc prezidenta Donalda Trampa rīkojuma, kura mērķis daļēji ir izdarīt spiedienu uz valdības darbuzņēmējiem, lai tie atteiktos no savām DEI iniciatīvām.
Tāpat kā vairāki citi lieli tehnoloģiju uzņēmumi, arī Google pārdod daļu savu tehnoloģiju un pakalpojumu federālajai valdībai, tostarp savu strauji augošo mākoņpakalpojumu nodaļu, kas ir galvenais elements uzņēmuma virzībā uz mākslīgajām tehnoloģijām.
Google mātesuzņēmums Alphabet arī signalizēja par izmaiņām savā 10-K gada pārskatā, ko tas šonedēļ iesniedza Vērtspapīru un biržu komisijai. Tajā Google svītroja iepriekšējos gada pārskatos iekļauto rindu, kurā bija teikts, ka uzņēmums “ir apņēmies nodrošināt daudzveidību, vienlīdzību un iekļaušanu visā, ko mēs darām, un audzēt darbaspēku, kas pārstāv lietotājus, kuriem mēs kalpojam”.
Google rada lielāko daļu no Alphabet gada ieņēmumiem 350 miljardu ASV dolāru (338 miljardu eiro) apmērā, un tajā strādā gandrīz visi tās 183 000 darbinieku visā pasaulē.
“Mēs esam apņēmušies radīt darbavietu, kurā visi mūsu darbinieki var gūt panākumus un vienlīdzīgas iespējas, un pēdējā gada laikā esam pārskatījuši savas programmas, kas paredzētas, lai palīdzētu mums to sasniegt,” teikts Google paziņojumā aģentūrai Associated Press.
“Mēs esam atjauninājuši savu 10-K dokumentu formulējumu, lai to atspoguļotu, un kā federālais līgumslēdzējs mūsu komandas arī izvērtē izmaiņas, kas nepieciešamas pēc nesenajiem tiesu lēmumiem un izpildrīkojumiem šajā jautājumā.”
Tramps pastiprina prasības attiecībā uz daudzveidību
Izmaiņas formulējumā notiek arī nedaudz vairāk nekā divas nedēļas pēc tam, kad Google izpilddirektors Sundars Pičais un citi prominenti tehnoloģiju jomas vadītāji, tostarp Tesla izpilddirektors Īlons Masks, Amazon dibinātājs Džefs Bezoss, Apple izpilddirektors Tims Kuks un Meta Platformas izpilddirektors Marks Zukerbergs, atbalstīja Trampu viņa inaugurācijas laikā.
Meta atteicās no savas DEI programmas pagājušajā mēnesī, īsi pirms inaugurācijas, savukārt Amazon decembrī pēc Trampa ievēlēšanas apturēja dažas no savām DEI programmām.
Daudzi uzņēmumi ārpus tehnoloģiju nozares arī ir atteikušies no DEI. To vidū ir Walt Disney Co, McDonald’s, Ford un Walmart.
Nesenajā Trampa rīkojumā ir izteikti draudi piemērot finansiālas sankcijas federālajiem darbuzņēmējiem, par kuriem tiek uzskatīts, ka tiem ir “nelikumīgas” DEI programmas. Ja tiks konstatēts, ka uzņēmumi ir izdarījuši pārkāpumu, saskaņā ar 1863. gada Likumu par nepatiesām prasībām tiem var tikt piespriesta milzīga kompensācija. Likumā noteikts, ka līgumslēdzējiem, kas iesniedz nepatiesas prasības valdībai, var tikt piemērota trīskārša atbildība par valdībai nodarītajiem zaudējumiem.
Uzņēmumu izaicinājums ir zināt, kuras DEI politikas Trampa administrācija var nolemt, ka tās ir “nelikumīgas”.
Gan publiskajā, gan privātajā sektorā daudzveidības iniciatīvas ir aptvērušas dažādas prakses, sākot no pretdiskriminācijas apmācībām un pētījumiem par vienlīdzīgu atalgojumu un beidzot ar centieniem pieņemt darbā vairāk mazākumtautību grupu pārstāvju un sieviešu kā darbinieku.
Google ir priekšā
Kalifornijā bāzētais uzņēmums Google jau vairāk nekā desmit gadus ir centies pieņemt darbā vairāk cilvēku no nepietiekami pārstāvētām grupām, bet 2020. gadā palielināja savus centienus pēc tam, kad Džordža Floids bojā ejas gadījums izraisīja protestus par lielāku sociālo taisnīgumu.
Neilgi pēc Floida gadījumā Pičai izvirzīja mērķi līdz 2025. gadam par 30 % palielināt nepietiekami pārstāvēto grupu pārstāvniecību Mountain View, Kalifornijas štatā, uzņēmuma vadītāju rindās, kurās pārsvarā ir aziāti un baltie. Kopš tā laika Google ir panācis zināmu progresu, taču uzņēmuma vadības sastāvs nav būtiski mainījies.
Saskaņā ar Google ikgadējo dažādības ziņojumu melnādaino pārstāvniecība uzņēmuma vadītāju rindās pieauga no 2,6 % 2020. gadā līdz 5,1 % pagājušajā gadā. Latīņamerikāņu tautības pārstāvju skaita izmaiņas bija no 3,7 % līdz 4,3 %. Savukārt sieviešu īpatsvars vadošos amatos palielinājās no 26,7 % 2020. gadā līdz 32,8 % 2024. gadā, teikts uzņēmuma ziņojumā.
Google kopējā darbaspēkā šie skaitļi nav daudz atšķirīgāki: melnādainie darbinieki veido 5,7 %, bet latīņamerikāņu – 7,5 %. Divas trešdaļas Google darbinieku visā pasaulē veido vīrieši, teikts dažādības ziņojumā.