Četri mīti par mikroviļņu krāsi, kuriem mēs joprojām ticam

Ļoti daudzi iedzīvotāji līdz pat šai baltai dieniņai satraucas par to, cik veselīga veselībai ir mikroviļņu krāsns. Mūsu redakcija steidz noskaidrot, vai šiem mītiem vērts ticēt.

  1. Ēdiena gatavošana mikroviļņu krāsnī samazina produktos esošās uzturvērtības

Jebkura mehāniska produkta apstrāde, tajā skaitā atsaldēšana vai uzsildīšana, noved pie izmaiņām produkta fiziskajā stāvoklī, ķīmiskajā sastāvā un kopumā maina uzturvielu stāvokli. Ēdiens, kas pagatavots mikroviļņu krāsnī, savas uzturvērtības spēs zaudēt tikai gadījumā, ja tas tiks sildīts pārāk augstā temperatūrā pārāk ilgu laiku. Pareiza laika un temperatūras uzstādīšana palīdzēs ēdienam nekādu ļaunumu nenodarīt.

Produkta gatavošana mikroviļņu krāsnī nesamazina vitamīnu vai jebkuru citu veselībai noderīgu vielu sastāvu. Tā kā mikroviļņu krāsnī bieži vien produktus iespējams pagatavot daudz ātrāk, patiesībā ir pat labāk, jo tajās pagūst saglabāties organismam nepieciešamās ķīmiskās vielas, polifenoli un antioksidanti.

Parasti produkta termo apstrādes laikā visvairāk cieš C vitamīns, jo tas tiek visintensīvāk iznīcināts. Taču šāds process visbiežāk manāms produkta vārīšanas laikā, jo ūdenī šķīstošās uzturvielas parasti ūdenī vienkārši noskalojas. Mikroviļņu krāsnī šis vitamīns tiek zaudēts vismazāk.

Tāpat tika veikti pētījumi, kuros mikroviļņu krāsnī, tvaicēja un uz pannas pagatavoja dārzeņus (kāpostus, burkānus, ziedkāpostus, spinātus). Izradījās, ka dārzeņi, kas tika gatavoti uz pannas, zaudēja daudz vairāk barības vielu nekā tie, kas bija gatavoti mikroviļņu krāsnī.

  1. Produkti, kas ir pagatavoti mikroviļņu krāsnī, var izraisīt vēzi

Par vienu no vislabāk izpētītajām kancerogēnajām vielām tiek uzskatīti heterocikliskie aromātiskie amīni (HCA). Tie izveidojas produktu termiskās apstrādes laikā, īpaši produktos, kuros ir daudz olbaltumvielu, piemēram, rīsos un zivīs – īpaši, ja šie produkti tiek gatavoti augstā temperatūrā. Tieši termiskā apstrāde var veicināt HCA vielu izdalīšanos. Ir dati, kas liecina, ka tieši vistas gaļā izveidojas visvairāk HCA, kad tā tiek gatavota mikroviļņu krāsnī, nevis, piemēram, gatavojot uz pannas, grilā vai cepeškrāsnī. Taču nav nekādu pētījumu par to, ka mikroviļņu krāsnī gatavota vistas gaļa varētu izraisīt vēža šūnu rašanos un attīstību cilvēka organismā.

Citi pētījumi liecina, ka tieši grilā gatavotas zivis satur daudz vairāk HCA, nekā zivis, kas gatavotas mikroviļņu krāsnī, turklāt liellopu gaļā, kas tika gatavota mikroviļņu krāsnī, HCA vielu vispār neesot bijis.

Produktu atsaldēšana un uzsildīšana mikroviļņu krāsnī vispār nerada kancerogēnas vielas produktos.

  1. Produktu sildīšana vai gatavošana plastmasas traukos spēj kaitēt veselībai

Daudziem cilvēkiem rodas bažas, ka dažādu plastmasas trauku sildīšana var panākt ķīmisku un kaitīgu vielu nokļūšanu produktos, kas savukārt var izraisīt vēža šūnu attīstību organismā. Taču lielākā daļa plastmasas trauku mūsdienās veidoti tā, lai tos varētu droši sildīt augstās temperatūrās arī mikroviļņu krāsnī, neradot kaitējumu cilvēka veselībai. Uz šādiem produktiem parasti virsū ir speciāla zīme, kas liecina par tā drošu lietošanu mikroviļņu krāsnī. Iespēja, ka šāda veida produkts kaitēs cilvēka veselībai, ir ļoti maza. Pirms jūs nākošo reizi liksiet plastmasas trauku mikroviļņu krāsnī, pārliecinieties, vai uz iepakojuma norādīta šī speciālā zīme. Ja šāda zīme nav, labāk uzsildiet pārtiku stikla vai māla traukos.

  1. Mikroviļņu krāsns spēj iznīcināt pārtikā esošās baktērijas

Jebkura termiska produkta apstrāde samazina iespēju gūt pārtikas saindēšanos. Problēma ar mikroviļņu krāsni ir tāda, ka, pārtikas sildīšanas laikā, ēdiens netiek vienmērīgi sasildīts. Jūs noteikti esat manījuši, ka reizēm no mikroviļņu krāsns izņemtā pārtika vietām ir daudz karstāka, bet vietām vispār auksta. Tas var paaugstināt iespējamību saindēties ar pārtiku. Tādēļ, ja jūs sildāt vai pagatavojat ēdienu mikroviļņu krāsnī, atcerieties to ik pa laikam apmaisīt, lai ēdiens siltu vienmērīgi.

Temperatūra, kas ir augstāka par +60 grādiem, veicina baktēriju, kas izraisa saindēšanos, bojāeju. Taču toksīni, kurus izstrādā baktērijas, ir daudz noturīgāki tieši augstās temperatūrās. Tie var atstāties pārtikā pat pēc uzsildīšanas.

Tieši tādēļ nedomājiet, ka ēdiena apstrāde mikroviļņu krāsnī spēj mistiskā veidā spēs bojātu pārtiku pārvērst labā, nogalinot baktērijas. Ja gadījumā produkts ir sabojājies, vienkārši izmetiet to ārā un nemaz nedomājiet paļauties uz mikroviļņu krāsni un riskēt ar savu veselību.

Neaizmirstiet dalīties arī ar citiem lasītājiem!

Avots: vkurselife.com

Iesaki šo rakstu citiem!

COMMENTS

Pievienot komentāru