Tramps paraksta rīkojumu bloķēt finansējumu sabiedriskajam radio

ASV prezidents Donalds Tramps izdevis izpildrīkojumu, aicinot bloķēt visu federālo finansējumu Sabiedriskās apraides dienestam (PBS) un Nacionālajam sabiedriskajam radio (NPR).

Ceturtdienas vakarā Tramps apgalvoja, ka abas organizācijas ir sadarbojušās ar “neobjektīvu un partizānu ziņu atspoguļošanu”.

Rīkojums uzdod Sabiedriskās apraides korporācijas (CPB) valdei, kas sadala finansējumu PBS un NPR stacijām, “pārtraukt tiešo finansējumu” “maksimālajā likumā atļautajā apmērā”.

PBS rīkojumu nodēvēja par “klaji nelikumīgu”, savukārt CPB norādīja, ka organizācija nav “federāla izpildaģentūra, kas pakļauta prezidenta pilnvarām”.

Tikmēr Radio Free Asia, kas saņem finansējumu no valdības, piektdien paziņoja, ka slēdz lielāko daļu savu ziņu raidījumu un atlaiž lielāko daļu darbinieku.

Izpilddirektors Bejs Fangs sacīja, ka samazinājumi radušies tāpēc, ka Trampa administrācija aizturējusi Kongresā piešķirto finansējumu, lai gan federālais tiesnesis pagājušajā nedēļā nostājās raidorganizācijas pusē.

Izpildrīkojumā teikts, ka valdei “jāatsakās nodrošināt turpmāko finansējumu” ziņu organizācijām.

“Kādus viedokļus NPR un PBS veicina, nav nozīmes. Svarīgi ir tas, ka neviena no iestādēm nesniedz godīgu, precīzu vai objektīvu pašreizējo notikumu attēlojumu nodokļu maksātāju pilsoņiem.”

PBS izpilddirektore Paula Kergere prezidenta rīkojumu nodēvēja par “klaji nelikumīgu” un sacīja, ka tas “apdraud mūsu spēju kalpot Amerikas sabiedrībai ar izglītības programmām, kā tas ir bijis pēdējos 50 un vairāk gadus”.

Baltais nams ir paziņojis, ka ziņu mediju finansēšana ir “ne tikai novecojusi un nevajadzīga, bet arī graujoša žurnālistikas neatkarības izskatam” un ka mediju ainava ir kļuvusi “daudzveidīgāka”.

Tomēr CPB budžetu jau ir apstiprinājis Kongress līdz 2027. gadam. CPB izpilddirektore Patrīcija Harisone sacīja, ka organizācija nav “federāla izpildaģentūra, kas pakļauta prezidenta pilnvarām”.

“Kongress tieši pilnvaroja un finansēja CPB būt privātai bezpeļņas korporācijai, kas ir pilnībā neatkarīga no federālās valdības,” viņa sacīja.

“Izveidojot CPB, Kongress skaidri aizliedza “jebkuram ASV departamentam, aģentūrai, virsniekam vai darbiniekam īstenot jebkādu virzību, uzraudzību vai kontroli pār izglītības televīzijas vai radio apraidi”.

Vairāk nekā 40 miljoni amerikāņu katru nedēļu klausās NPR sabiedrisko radio, un 36 miljoni katru mēnesi skatās vietējo televīzijas staciju no PBS tīkla, saskaņā ar viņu aplēsēm.

NPR direktore Ketrīna Mahere martā lēsa, ka radiostacija 2025. gadā no CPB saņems aptuveni 120 miljonus dolāru, kas ir “mazāk nekā 5% no tās budžeta”.

Abas organizācijas jau iepriekš ir paziņojušas, ka Trampa centieniem samazināt finansējumu varētu būt “graujoša ietekme” uz tiem, kuri paļaujas uz tām ticamu ziņu gūšanā, tostarp ārkārtas situācijās.

Mediju tiesību grupa RSF piektdien brīdināja par “satraucošu preses brīvības pasliktināšanos” ASV Trampa valdīšanas laikā un “bezprecedenta” grūtībām neatkarīgiem žurnālistiem visā pasaulē.

Pēc ziņām par Trampa izpildrīkojumu REM dziedātājs Maikls Staips bija starp personām, kas piedāvā atbalstu cietušajiem žurnālistiem.

“Vai tā ir mūzika vai brīvā prese – cenzūra jebkur ir drauds patiesībai visur,” viņš teica paziņojumā. “Pasaules preses brīvības dienā es sūtu uzsaucienu drosmīgajiem žurnālistiem Radio Brīvā Eiropa.”

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru