Rakstnieki un mākslinieki iestājas pret vardarbību ģimenē

Vakar, 23. oktobrī, gatavojoties “16 dienām pret vardarbību”, Kaņepes Kultūras centrā pulcējās radošo profesiju pārstāvji – rakstnieki, dramaturgi, režisori, mākslinieki, aktieri, kuratori u.c. – lai piedalītos interneta žurnāla “Satori” un Labklājības ministrijas rīkotā seminārā “Māksla pret vardarbību”, kas vērsa uzmanību uz vardarbību pret meitenēm un sievietēm un cīņu pret to.

25. novembris ir starptautiskā diena pret vardarbību pret sievietēm, 10. decembris – Starptautiskā cilvēktiesību diena, savukārt periods starp 25. novembri un 10. decembri ir “16 dienas pret vardarbību”, kura laikā notiek dažādi pasākumi, lai pievērstu uzmanību vardarbībai pret meitenēm un sievietēm un cīnītos pret to. Interneta žurnāls “Satori” šajā laikā publicēs trīs literāri apstrādātus cietušo sieviešu stāstus vai uz šo stāstu pamata veidotus literārus darbus. Lai palīdzētu sagatavoties rakstniekiem šim darbam, “Satori” sadarbībā ar Labklājības ministriju organizēja semināru “Māksla pret vardarbību”, uz kuru aicināja radošu profesiju pārstāvjus, t.sk. rakstnieces Daci Vīganti un Janu Egli, kas piekritušas radīt literāru darbu, kas izgaismotu vardarbības pret sievietēm problēmu. Trešā stāsta autore būs Inga Gaile.

“Vardarbība pret sievieti ir tēma, par kuru mūsu sabiedrībā ir daudz vairāk mītu, nekā izpratnes, gan personiskā, gan institucionālā līmenī,” uzskata “Satori” izdevēja, biedrības “Ascendum” vadītāja Antonija Skopa. “Daudziem šķiet, ka tā ir “ģimenes lieta”, taču īstenībā tā ir visas sabiedrības problēma, jo vardarbība notiek un turpinās tāpēc, ka mēs ar savu klusēšanu, neieinteresētību un zināšanu trūkuma radītu bezdarbību to pieļaujam. Tomēr mēs ceram, ka mākslinieki, rakstnieki un citi radītāji spēs iedot balsi cietušajiem un padarīt mūs mazliet dzirdīgākus, mazliet drošākus, mazliet cilvēcīgākus.”

Seminārā “Māksla pret vardarbību” par cietušā un varmākas psiholoģiju dalībniekiem stāstīja kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite, klīniskā psiholoģe Marija Ābeltiņa, bet ar prezentāciju par sieviešu pieredzi, meklējot valsts un sociālo dienestu atbalstu, uzstājās LMA profesore un dizaina vizionāre Barbara Ābele, kā arī pasākumā ar personisku stāstu dalījās no ilgstošas vardarbības ģimenē cietusī Ilze Medne.

Interneta žurnāls “Satori” ir kultūras un patstāvīgās domas portāls, kura mērķis ir uzturēt augstus standartus kultūras patēriņa un dialoga jomā.

Biedrība “Ascendum” apvieno cilvēkus un idejas, kas veido empātisku, izglītotu un pilsoniski aktīvu sabiedrību.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru