Ir nosauktas septiņas slimības, kuras pārmantojas no mātes

Dažādu valstu eksperti sastādījuši slimību sarakstu, kas bērniem mantojumā nāk no mātes.

Migrēna

Ģenētiskā saikne: no 70% līdz 80% ir risks, kāds pastāv, ka arī bērnam būs migrēna, tā apgalvo ārste Keita Henrija no Ņujorkas Universitātes.

Iemesls. Pavisam nesen tika atklāts gēns, kas nosaka migrēnas rašanos. Ja šis gēns strādā nepareizi, tad apkārtējie faktori (piemēram, troksnis, kofeīns utt.) var pavisam viegli “pamodināt” smadzeņu centrā esošos sāpju receptorus.

Ko darīt? Sekojiet līdzi tam, kādi faktori izraisa migrēnas, lai pēcāk censtos no tiem izvairīties. Ļoti daudzi, kas slimo ar migrēnām, ir jutīgi pret tādiem ēdieniem kā šokolādi, kafiju, sieru, citrusa augļiem un sarkanvīnu. Arī hormoniem ir nozīme – vai nu to līmenis organismā ir palielinājies vai samazinājies. Piemēram, estrogēna un progesterona līmeņa samazināšanās menstruāciju laikā var izraisīt migrēnu.

Krūts vēzis

Ģenētiskā saikne: vismaz 15%.

Iemesls. Pamats meklējams mutējošajos gēnos. Kas ir briesmīgākais, ka slimības nodošanas risks palielinās, ja radinieks slimojis ar vēzi salīdzinoši agrā vecumā.

Ko darīt? Ļoti daudzās valstīs tām sievietēm, kurām ģimenē manāma saslimšana ar krūts vēzi, ir iespējams veikt pārbaudes, kas pēta mutējošo gēnu uzvedību organismā. Reizēm šādos gadījumos sievietes uzreiz nolemj atbrīvoties no ļaundabīgajiem veidojumiem.

Ir jāņem vērā, ka krūšu veselību tiešā veidā ietekmē hormonālās kontracepcijas lietošana, alkohols un smēķēšana. Britu zinātnieku pētījumi liecina, ka smēķēšana vainojama pie vairāk nekā ceturtās daļas vēža slimnieku nāvēm Lielbritānijā. Tām sievietēm, kuras lieto pa 80 gramiem grādīgo alkoholisko dzērienu vai pa divām pudelēm gaišā alus vairāk nekā divas reizes nedēļā, pētījumi liecina, ka saslimšanas risks palielinās par 7%.

Šķir nākošo lapu un uzzini, kuras slimības mēs pārmantojam no mātes 


 

Līdzīgi raksti

  • loading...
  • Leave a Reply

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *